Kolem těšínského pramene rozvěšovali vyléčení lidé své obvazy a berle

Magazín Vltavín 3. 4. 2022
Už jste byli někdy v Těšíně? Ovšem nikoliv v Polském nebo Českém, ale v jihočeském? Pokud ne, máte ideální příležitost se tam s námi vydat v novém díle magazínu Vltavín.
Poslechněte si další díl z putování po jihočeských pramenech a dnes už zapomenutých lázních a lázničkách. Protože léčivých pramenů a bývalých lázní je v jižních Čechách plno, budeme je postupně objíždět a natáčet o nich.
Jihočeský Těšín najdete u Hrdějovic na Českobudějovicku, směrem na Hosín. Těšín se tomuto místu říká už několik staletí, protože lidé u zdejšího pramene hledali útěchu. Archivář Daniel Kovář například vypráví, že kolem pramene pak vyléčení rozvěšovali své obvazy a berle.
Ve druhé části Vltavínu si můžete poslechnout Hanu Čížkovou. Tu si možná vybavíte jako štíhlou blondýnku známou například z filmu Zbraně pro Prahu nebo ze série Kameňáků.
Někomu může také připomínat francouzskou herečku a někdejší manželku Alaina Delona Mireille Darc. A možná se budete divit, ale Hana Čížková si ve francouzských filmech, respektive seriálech také zahrála.
Hana Čížková se narodila 13. září 1953 v Českých Budějovicích, právem tedy patří do naší série o umělcích narozených na jihu Čech. Více o ní se dozvíte z rozhovoru s moderátorkou Ivanou Šimánkovou, který vznikl v českobudějovickém rozhlasovém sále v listopadu 2012.
Související
-
Do lázní v Čelkovicích u Tábora přijížděly v době největší slávy tisíce lidí ročně
Vrátíme se k tématu jihočeských starých zapomenutých, nebo méně známých lázní a pramenů, které jsou podle pověstí buď léčivé, nebo přinejmenším zdraví prospěšné.
-
Janáčkova múza Kamila Stösslová přežila slavného skladatele jen o sedm let, je pohřbená v Písku
Písek se stal Leoši Janáčkovi osudovým a přinesl mu také velkou hudební inspiraci. Úvodní fanfáry Synfonietty se začaly pravděpodobně v jeho hlavě rodit právě na jihu Čech.
-
Lázně u pramene u Svaté Voršily si poutníci oblíbili, ale nepřála jim vrchnost
Ve Vltavínu se vypravíme ke Svaté Voršile u jihočeského Zborova, což je místo, kde před třemi staletími stály jedny, dnes už dávno zapomenuté lázně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka