Do lázní v Čelkovicích u Tábora přijížděly v době největší slávy tisíce lidí ročně
Ve Vltavínu se vrátíme k tématu jihočeských starých zapomenutých, nebo méně známých lázní a pramenů, které jsou podle pověstí buď léčivé, nebo přinejmenším zdraví prospěšné.
Nejdříve se vydáme do Tábora, přesněji do místní části Čelkovice, kde kdysi bývaly poměrně dost vyhlášené a hojně navštěvované lázně. Ty v době jejich nejvěší slávy navštěvovaly tisíce lidí ročně.
Na Lužnici, přesněji řečeno na břehu řeky Lužnice, zůstaneme i v další reportáži, a to i v souvislostech s těžbou stříbra. Vydáme se totiž proti proudu od Tábora směrem na jih.
Reportáž z rozhlasového archivu, kterou natočili Jaroslav Klíma s Bohuslavem Švarcem v roce 2001, nás zavede do míst, kde Lužnice opouští Jihočeský kraj, přesněji i naší republiku.
A nakonec si poslechneme další ze známých jihočeských rodáků, Ivetu Toušlovou, a to v záznamu rozhovoru, který vznikl na českobudějovickém výstavišti. Novinářka Iveta Toušlová se narodila ve Vimperku, ovšem historie její rodiny je velice košatá, což vám sama doloží právě v tomto povídání.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.