Do lázní v Čelkovicích u Tábora přijížděly v době největší slávy tisíce lidí ročně
Ve Vltavínu se vrátíme k tématu jihočeských starých zapomenutých, nebo méně známých lázní a pramenů, které jsou podle pověstí buď léčivé, nebo přinejmenším zdraví prospěšné.
Nejdříve se vydáme do Tábora, přesněji do místní části Čelkovice, kde kdysi bývaly poměrně dost vyhlášené a hojně navštěvované lázně. Ty v době jejich nejvěší slávy navštěvovaly tisíce lidí ročně.
Na Lužnici, přesněji řečeno na břehu řeky Lužnice, zůstaneme i v další reportáži, a to i v souvislostech s těžbou stříbra. Vydáme se totiž proti proudu od Tábora směrem na jih.
Reportáž z rozhlasového archivu, kterou natočili Jaroslav Klíma s Bohuslavem Švarcem v roce 2001, nás zavede do míst, kde Lužnice opouští Jihočeský kraj, přesněji i naší republiku.
A nakonec si poslechneme další ze známých jihočeských rodáků, Ivetu Toušlovou, a to v záznamu rozhovoru, který vznikl na českobudějovickém výstavišti. Novinářka Iveta Toušlová se narodila ve Vimperku, ovšem historie její rodiny je velice košatá, což vám sama doloží právě v tomto povídání.
Související
-
Janáčkova múza Kamila Stösslová přežila slavného skladatele jen o sedm let, je pohřbená v Písku
Písek se stal Leoši Janáčkovi osudovým a přinesl mu také velkou hudební inspiraci. Úvodní fanfáry Synfonietty se začaly pravděpodobně v jeho hlavě rodit právě na jihu Čech.
-
Kostelík v Libníči leží v geografickém středu schwarzenberských panství, měl proto lákat procesí
Víte, že v Libníči u Českých Budějovic bývaly vyhlášené lázně? Co se tam léčilo a kdy? A jakou souvislost mají s Jánskými lázněmi v Krkonoších? To se dozvíte ve Vltavínu.
-
Lázně u pramene u Svaté Voršily si poutníci oblíbili, ale nepřála jim vrchnost
Ve Vltavínu se vypravíme ke Svaté Voršile u jihočeského Zborova, což je místo, kde před třemi staletími stály jedny, dnes už dávno zapomenuté lázně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.