Kostelík v Libníči leží v geografickém středu schwarzenberských panství, měl proto lákat procesí
Víte, že v Libníči u Českých Budějovic bývaly vyhlášené lázně? Co se tam léčilo a kdy? A jakou souvislost mají s Jánskými lázněmi v Krkonoších? To se dozvíte v magazínu Vltavín.
Redaktor Zdeněk Zajíček mluvil s ředitelem Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Danielem Kovářem také o libníčském kostelíku, který byl původně kaplí. „Sloužil jako lázeňská, ale také poutní kaple. Dokonce bylo spočítáno, že leží zhruba v geografickém středu schwarzenberských panství v jižních Čechách, takže se sem měla stahovat procesí,“ říká archivář.
„K tomu tak úplně nedošlo, ale jako duchovní zázemí pro hosty kaple fungovala. Dokonce se tvrdí, že ti hosté, kteří nebyli pohybliví, si mohli otevřít okno a mohli poslouchat tu liturgii z okna,“ dodává.
Související
-
Lázně u pramene u Svaté Voršily si poutníci oblíbili, ale nepřála jim vrchnost
Ve Vltavínu se vypravíme ke Svaté Voršile u jihočeského Zborova, což je místo, kde před třemi staletími stály jedny, dnes už dávno zapomenuté lázně.
-
Do Ledenic každým rokem přitáhlo přes tisíc rakouských dělostřelců
Ve Vltavínu se vypravíme na vrch Pulmon. Najdete jej nedaleko Ledenic, kousek od Českých Budějovic. Je spojen s vojenskou historií a jedním paradoxem.
-
Rod rytířů z Újezda skončil a nikdo už neví jak. Zůstaly po něm alespoň rozvaliny hradu Maškovec
Na vysokém skalním ostrohu nad řekou Vltavou nedaleko Kamenného Újezda stál kdysi hrad. Tady v bezpečí opisoval středověký farář Prindl slavnou Legendu aureu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.