Do Ledenic každým rokem přitáhlo přes tisíc rakouských dělostřelců
Ve Vltavínu se vypravíme na vrch Pulmon. Najdete jej nedaleko Ledenic, kousek od Českých Budějovic. Je spojen s vojenskou historií a jedním paradoxem.
On to vlastně není vrch, je to spíše takové návrší. I když, ono to vlastně není ani návrší, spíše kopeček. Ale v podstatě to není ani kopeček…
Ve francouzském originále, z nějž tento název pochází, by to znělo asi „ipúlmooon“ a konkrétně tento ípúlmón souvisí s obdobím napoleonských válek.
Je to jeden z dokladů historických paradoxů, protože na tomto kopečku pojmenovaném francouzsky se cvičili rakouští dělostřelci podle francouzských návodů, jak porazit napoleonská vojska. Do Ledenic tak každým rokem přitáhlo přes tisíc vojáků.
Na toto nenápadné a dnes už zarostlé místo se vypravili Daniel Kovář, ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích, a redaktor Zdeněk Zajíček.
Související
-
Rod rytířů z Újezda skončil a nikdo už neví jak. Zůstaly po něm alespoň rozvaliny hradu Maškovec
Na vysokém skalním ostrohu nad řekou Vltavou nedaleko Kamenného Újezda stál kdysi hrad. Tady v bezpečí opisoval středověký farář Prindl slavnou Legendu aureu.
-
Vilémův dřevěný most u Boršova byl budějovickým radním trnem v oku
Ve Vltavínu se redaktor Zdeněk Zajíček vydá s archivářem Danielem Kovářem proti proudu času a hlavně proti proudu Vltavy. Poslechněte si, jaké byly osudy boršovského mostu.
-
Dodnes můžete podél Vltavy nacházet zbytky starých vápenných pecí
Věci na první pohled všední a přesto svým způsobem nevšední. Ty se dají najít na různých místech jižních Čech. Na zajímavosti upozorňuje ředitel českobudějovického archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka