Vilémův dřevěný most u Boršova nad Vltavou byl budějovickým radním trnem v oku
Ve Vltavínu se redaktor Zdeněk Zajíček vydá s archivářem Danielem Kovářem opět proti proudu času a hlavně proti proudu řeky Vltavy. Poslechněte si, jaké byly osudy boršovského mostu.
Oba dva, a posluchače k tomu, čeká cesta do Boršova nad Vltavou, abychom zjistili, že nejenom lidé a zvířata mají své osudy a životy, ale že prakticky to samé platí i o domech a jiných stavbách.
Vilém z Rožmberka totiž nechal na konci 16. století u Boršova nad Vltavou postavit svůj vlastní soukromý most. A to se stalo trnem v oku budějovickým radním, kteří si na Viléma stěžovali až u císaře Rudolfa II.
Proč? Kvůli penězům. Ve Vltavínu se dozvíte celý příběh.
Ve druhé polovině pořadu se vrátíme do studia a poslechneme si na archivní rozhlasové nahrávce rozhovor s herečkou Sabinu Remundovou.
Související
-
Dodnes můžete podél Vltavy nacházet zbytky starých vápenných pecí
Věci na první pohled všední a přesto svým způsobem nevšední. Ty se dají najít na různých místech jižních Čech. Na zajímavosti upozorňuje ředitel českobudějovického archivu.
-
V lenorské sklárně vyráběli skleněné unikáty do celého světa
Poslechněte si reportáž z muzea sklářství v Lenoře a další vyprávění kumštýřů narozených na jihu Čech. V novém Vltavínu to budou bratři Rodenovi a Pavel Žalman Lohonka.
-
Tatínek nikdy z Budějovic neodjel dál než do Tábora, říká Marian Roden z jihočeského hereckého rodu
Ve Vltavínu se vydáme pátrat po historii poutních areálů nedaleko měst. Poté si poslechneme rozhovor s hercem Marianem Rodenem a nakonec se vypravíme k pramenům Malše.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.