V lenorské sklárně vyráběli skleněné unikáty do celého světa
Poslechněte si reportáž z muzea sklářství v Lenoře a další vyprávění kumštýřů narozených na jihu Čech. V tomto vydání Vltavínu to budou bratři Marian a Karel Rodenovi a Pavel Žalman Lohonka. Na závěr se vydáme opět na jeden kopec s kostelem, a to až do rakouského Linze.
Zakladatelem sklárny v Lenoře byl Johann Meyr. „Vlastnil více skláren, největší ve Vimperku. Měl velký odbyt skla a neměl už kde vyrábět a také docházelo v okolí Vimperka dřevo. Proto si od Schwarzenbergů pronajal území Lenory a začal tady budovat novou sklárnu. Byl tu původně takový prales, který se postupně proměňoval ve sklárnu a kolem sebe začal nabalovat další domy,“ popisuje starosta obce Antonín Chrapan.
Sklárna a obec Lenora vznikly současně před 185 lety jako nejmladší sklářská osada na šumavském soutoku Teplé a Travnaté Vltavy pod vrcholem hory Ptáčník. Původní název byl Eleonorenhain podle kněžny Eleonory ze Schwarzenbergu.
Provoz byl oficiálně zahájen 23. září 1834. Osadu vznikající kolem sklárny tvořily nejen domky sklářů, ale i hospoda a škola. Už koncem roku 1834 se ve škole učilo 34 dětí. Později vznikly veřejné pece na pečení chleba, což je tradice, kterou místní udržují i nyní.
Za První republiky už měla Lenora 820 obyvatel a 64 domů. Od konce druhé světové války tady do roku 1989 vyrostlo i 17 bytovek se 150 byty, zdravotní středisko a rodinné domky.
Zdejší skláři vyráběli unikáty, které byly oblíbené nejen v Čechách, ale i zahraničí. Celou reportáž z lenorského muzea sklářství si poslechněte v úvodní části magazínu Vltavín.
Jihočeští rodáci
V minulém Vltavínu jsme si poslechli vyprávění herce Mariana Rodena, a protože pochází z hereckého rodu Rodenů, tak tentokrát logicky přijde na řadu jeho bratr Karel.
Nyní si můžete poslechnout záznam pořadu Tobogan z března roku 2006 s Alešem Cibulkou, který si pozval oba dva bratry Rodenovy a k nim ještě herce Jiřího Štěpničku aby společně popřáli Pavlu Žalmanu Lohonkovi k jeho narozeninám.
Související
-
Tatínek nikdy z Budějovic neodjel dál než do Tábora, říká Marian Roden z jihočeského hereckého rodu
Ve Vltavínu se vydáme pátrat po historii poutních areálů nedaleko měst. Poté si poslechneme rozhovor s hercem Marianem Rodenem a nakonec se vypravíme k pramenům Malše.
-
Další sklárna vyhasla. Staří skláři už práci nezvládají a mladí nejsou
Pravděpodobně nic neproslavilo jižní Čechy za hranicemi tak jako ryby a sklo. Skláři a sklářské hutě ale v posledních letech mizí. Nyní skončila sklárna v Milné na Šumavě.
-
Výběr nejzajímavějších reportáží a archivních nahrávek z Vltavínů roku 2021
Rozplétání názvů táborského královského města Hradiště, plné boty po zapadnutí do mokřadů u třeboňských seníků, výšlap na Boubín i krkolomný výstup na věž tvrze v Tiché.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.