Karel Hynek Mácha prožil v Budějovicích neklidnou noc, usedlé měšťany šokoval svým oblekem

Největší audioportál na českém internetu

Pomník Karla Hynka Máchy na pražském Petříně | Foto: Shutterstock

Jihočeské zážitky Karla Hynka Máchy

Slavný autor Máje Karel Hynek Mácha měl řadu příbuzných na Sedlčansku, v těsném sousedství jižních Čech. Občas je navštěvoval a podnikal výlety do okolí. Jak známo, přitahovaly ho hlavně romantické hrady.

Na jihu Čech si prohlédl Borotín, Rožmberk, Krumlov, Helfenburk a třikrát viděl Hlubokou, ještě před tím, než ji Schwarzenbergové přestavěli na romantický zámek, který by asi nebyl podle Máchova gusta.

Při své pěší cestě do Itálie roku 1834 si Mácha umyl nohy v táborském Jordáně, koupal se v Lužnici u Plané, obědval ve Veselí. Setkal se v Budějovicích se svým jmenovcem, studentem kněžství Máchou a prožil tu prý neklidnou noc.

Povečeřel zvěřinu, ale Budějovice se mu zdály drahé: „Pomoz Bůh penězům“, postěžoval si v dopise otci. V doprovodu studentů se prošel budějovickými ulicemi a bavil se tím, jak usedlí měšťané zírali s otevřenými ústy na jeho podivný, červeně podšitý oblek.

Svým umístěním na kopcích nad řekou ho nadchl Krumlov, ale poznamenal si také, že tam potkal jakéhosi blázna s řetězy.

Půl roku před smrtí psal budějovickému jmenovci, že se hodlá oženit a že vlastním nákladem vydal „knížečku pod názvem Máj, veršovaný románek“. Podle Máchy šel tak na dračku, že knihař ani nestíhal vázat. Ale kdyby projevili zájem čeští čtenáři v Budějovicích, mohli mít Máj přímo od autora po 14 krejcarech.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Daniel Kovář.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas

Související