Chráněná písečná duna je u vesnice Lužnice na Třeboňsku. Vznikla nánosem štěrkopísků z řeky

Od roku 1955 mají jižní Čechy svůj kus chráněné pouště. Tedy, spíše jen duny. Představuje ji protáhlý písečný přeliv Slepičího vršku, nacházející se severně od vsi Lužnice na Třeboňsku o rozloze necelých dvou hektarů.

Oficiálně vyhlášená přírodní památka vznikala v pozdní době ledové nánosem a spraší štěrkopísků řeky Lužnice v původně zalesněném prostředí.

Písečnou dunu a její tvar však od nepaměti ovlivňoval člověk, a to nejen svým pohybem a zemědělskou činností. Pro stavební účely totiž využíval jak samotný písek, tak i okolní dřeviny, které odtud postupně mizely.

Od poloviny 20. století jsou právě kvůli tomu naváté písky intenzivněji než předtím překrývány okolními půdami a náletovými dřevinami, které je nutné uměle redukovat. Lokalita je domovem ještěrek, několika druhů hmyzu, třeba sarančat, i typických pískomilných rostlin.

Slepičí vršek ale není jediný. Podobná písečná duna se nachází také u Vlkova nedaleko Veselí nad Lužnicí a na jiných místech v okolí. Většinou se však jedná o lokality, které již zarostly lesní vegetací.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Aleš František Plávek.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat