Kaple kruhového půdorysu vznikly na Šumavě a v Pošumaví. Stavebně nejzajímavější stojí na Mařském vrchu

9. prosinec 2024

Rotundou primárně označujeme církevní stavbu kruhového půdorysu postavenou v románské době, tedy v 10. až 12. století. Takhle starou rotundu bychom v Jihočeském kraji nenašli. V širším významu však stejný pojem může označovat jakoukoli kapli kruhového půdorysu, ať už vznikla kdykoli. A takové si na jihu Čech už prohlédnout můžeme.

Všechny jsou situované na Šumavu a Pošumaví a vyrostly v první polovině 20. století. Nejznámější je bezesporu kaple svatého Antonína nad Javorníkem, pocházející z roku 1940.

Zbývající tři jsou zasvěceny svatému Václavovi a stojí mezi Vimperkem a Volyní. O jejich výstavbu se zasloužil kněz, archivář a historik František Teplý, který ze zdejšího kraje pocházel a také zde dožil.

Z roku 1932 pochází jednoduchá kaple rotundovitého tvaru na vrchu Hůrka u Malenic. Rok 1937 má v pomyslném rodném listě obdobná kaple na návrší Kostelec mezi Předslavicemi a Marčovicemi.

Stavebně nejzajímavější je kaple z let 1935 a 1936 na Mařském vrchu, jejíž součástí je od počátku menší hranolová věž s vyhlídkovým ochozem. Cestu ke kapli lemují zastavení křížové cesty. Lokalita je pozoruhodná i svým rozlehlým kamenným mořem chráněným jako přírodní památka. 

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

autor: Zdeněk Zajíček | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související