Kaple kruhového půdorysu vznikly na Šumavě a v Pošumaví. Stavebně nejzajímavější stojí na Mařském vrchu
Rotundou primárně označujeme církevní stavbu kruhového půdorysu postavenou v románské době, tedy v 10. až 12. století. Takhle starou rotundu bychom v Jihočeském kraji nenašli. V širším významu však stejný pojem může označovat jakoukoli kapli kruhového půdorysu, ať už vznikla kdykoli. A takové si na jihu Čech už prohlédnout můžeme.
Všechny jsou situované na Šumavu a Pošumaví a vyrostly v první polovině 20. století. Nejznámější je bezesporu kaple svatého Antonína nad Javorníkem, pocházející z roku 1940.
Zbývající tři jsou zasvěceny svatému Václavovi a stojí mezi Vimperkem a Volyní. O jejich výstavbu se zasloužil kněz, archivář a historik František Teplý, který ze zdejšího kraje pocházel a také zde dožil.
Z roku 1932 pochází jednoduchá kaple rotundovitého tvaru na vrchu Hůrka u Malenic. Rok 1937 má v pomyslném rodném listě obdobná kaple na návrší Kostelec mezi Předslavicemi a Marčovicemi.
Stavebně nejzajímavější je kaple z let 1935 a 1936 na Mařském vrchu, jejíž součástí je od počátku menší hranolová věž s vyhlídkovým ochozem. Cestu ke kapli lemují zastavení křížové cesty. Lokalita je pozoruhodná i svým rozlehlým kamenným mořem chráněným jako přírodní památka.
Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.
Související
-
Svobodné hoře na Strakonicku lidé říkají Haniperk. Starobylé jméno přenesli i na novou rozhlednu
Mezi Bavorovem a Vodňany na Strakonicku se tyčí Svobodná hora s vrcholem o nadmořské výšce 640 metrů. Kdysi dávno se v jejích svazích těžilo zlato.
-
Rozhledna na vrchu Semenec v Týně nad Vltavou patří k nejnižším v zemi, přesto nabízí krásný výhled
Když stoupáte na rozhlednu, zpravidla počítáte schody třeba do stovky. V Týně nad Vltavou na tom nezáleží. Na vrchu Semenec stojí čtvrtá nejnižší vyhlídková věž v Česku.
-
V podzemí pod křídlem zámku v Českém Krumlově se skrývá původní hradní hláska, příkop i ulice
Pokud bychom měli stroj času a dostali se do středověkého Českého Krumlova, asi bychom město vůbec nepoznali. Na místě dnešního zámku by stál mohutný gotický hrad.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.