Kapacity sálů ve Slavonicích letos festivalu nestačily, pořadatelé hledají další možnosti

6. srpen 2018 12:08

Úmorné vedro, sály naplněné do posledního místa a vypité bary. Tak by se dal v kostce charakterizovat letošní Slavonice Fest, který na pět dní ovládl malé jihočeské městečko.

Přestože je hudební a filmový festival nesoutěžní, cena diváků se udělovala. Získal ji snímek Wind River režiséra Taylora Sheridana o vyšetřování smrti indiánské dívky v zasněžené pusté krajině Wyomingu.

Ředitel Slavonice Festu Ondřej Trojan si pochvaloval návštěvnost. „Letos byl zájem obrovský. Máme z toho velkou radost, když vidíme plné náměstí, plné sály. Nabíjí nás, že to lidi baví, že to má smysl,“ komentoval.

„Lidé nás zastavují na ulici. Jak už se za těch pět let všichni známe, tak vědí, za kým jít a komu říct, co se jim líbí, nebo nelíbí. Se spoustou lidí, kteří sem jezdí, jsme přátelé a říkáme si to všechno v přátelském duchu, což je opravdu nabíjecí,“ doplnila mluvčí festivalu Barbara Trojanová.

Jenže rostoucí počet diváků naráží na kapacity sedmi poměrně malých sálů. „Spřádáme plány, jak to tady ještě trochu zvětšit. Jeden sál je v Rakousku, přizvali bychom příhraniční Fratres, tam je veliká krásná stodola a asi bychom udělali velký sál v kulturáku ve Slavonicích,“ nastínil Ondřej Trojan.

Rozporuplný šéf kontrarozvědky. Film Toman nabídl velkou hereckou příležitost Jiřímu Macháčkovi

Návštěvníci Slavonice Festu měli jako první možnost vidět nový český film Toman. Na snímku představitel hlavní role Jiří Macháček a režisér Ondřej Trojan

První diváci viděli nový film režiséra Ondřeje Trojana s názvem Toman. Na filmovém a hudebním festivalu v jihočeských Slavonicích ho autor uvedl v exkluzivní předpremiéře.

Lidé se na Slavonice Fest opakovaně vrací, platí to například o Janě s Martinem ze západních Čech. „Táhne nás sem atmosféra, super parta, výborná společnost, filmy, muzika, všechno,“ vysvětlili.

Letos návštěvníky neodradily ani teploty přesahující 30 stupňů. Mezi filmovými projekcemi se vydávali za ochlazením k rybníku.

„Já tady mám vlastně nejradši, když plavu v rybníce. Je tady nádherná příroda, výborně se jezdí na kole. A pak se chladím různými studenými nápoji,“ shodl se s návštěvníky sochař Jaroslav Róna, dramaturg jedné filmové sekce.

Diváci mezi projekcemi brali hospody a stánky s pitím útokem, a to tak, že občas vázlo zásobování. „Vyhlásili jsme stav nouze, protože jsme úplně vypití, takže všechna auta jezdí a shání pití. Přilehlé obchodní domy v Rakousku jsou naprosto vykoupené festivalem,“ popisoval o víkendu Ondřej Trojan.

Dařilo se ale vychladit všech sedm sálů. „Skvělá atmosféra, je tu krásně a tady zrovna stodola má asi takovou zvláštní vlastní klimatizaci, že je tu příjemně,“ pochvaloval si jeden z diváků.

autor: pku
Spustit audio

Související