Jiří Březina starší: Státní hranice

17. listopad 2023

Ještě dnes to se mnou škubne, kdykoli přejíždím státní hranici nebo přes ni jen tak pěšky přejdu. Zbylo to ve mně z doby, kdy státní hranice byla tabu. O její překročení se pokorně žádalo a zdaleka každý tu možnost nedostal. A překročit ji bez povolení bylo doslova o život. Vojáci vás klidně mohli zastřelit, a ještě dostali pochvalu.

Bylo to absurdní. Státní propaganda neúnavně chrlila legendy, jak bídně se na Západě žije a v čem všem jsme před nimi. Člověk by řekl, že za takového stavu by se měl hraniční plot prohýbat spíš směrem k nám. Ale nikdo se k nám netlačil.

Zato o útěk od nás na ten špatný Západ se lidé pokoušeli stále, přes všechna rizika, které to neslo. Hlavně ti, kteří neměli šanci vyjet za hranice legálně. Ztratit tu možnost bylo snadné. Stačila rodinná hádka nebo neopatrná věta v hospodě a hranice se pro vás zavřely. Vždycky se našel někdo, kdo vás udal.

Pracoval jsem tehdy jako lesník u hranic na jihu Čech, a tak jsem měl o všech útěcích zprávy z první ruky. Informace to byly samozřejmě tajné, ale vždycky je někdo vykecal.

Češi přes dráty příliš neutíkali, spíš trpělivě čekali, až je režim milostivě pustí do Jugoslávie nebo na nějaké hokejové mistrovství. Nejvíc děr v plotě vyráběli občané tehdejšího východního Německa, protože jim poválečné hranice přepůlily rodiny bez možnosti shledání. Bohužel tihle uprchlíci většinou doplatili na německou důkladnost, se kterou metodicky přestříhávali signální dráty odspoda jeden po druhém, až jim za zády zastavila ozbrojená hlídka.

Úspěšnější bývali Poláci, kteří se s tím nemazali, zátaras prostě přizvedli klackem a utíkali, co to šlo. Jedné partě polských sportovců se dokonce povedlo ostnatý plot přeskákat o tyči. Samozřejmě je nechytili.

Legendární se stal útěk českého dřevorubce, který ukryl celou rodinu i s dětmi do nákladu sena. Protože za hraničním plotem tou dobou běžně pracoval, prošel hladce kontrolou a nerušeně dojel až do Rakouska. Z druhé strany hranice se vrátil jen jeho kůň a saně, protože na to byly mezinárodní dohody.

Když na to vzpomínám, rychle mě přejde chuť nadávat na dnešní poměry, ať jsou jakékoli.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související