Jiří Březina starší: Prázdniny

13. červenec 2022

Školní prázdniny nejsou jen bezpečnostní pauzou zavedenou k tomu, aby se školáci a učitelé navzájem nepobili. Když hodinu marně čekáte na autobus, který kvůli prázdninovému řádu vůbec nepojede, uvědomíte si, jak moc prázdniny ovlivňují život i nám, kteří už jsme z fáze vzdělávání přepnuli do fáze zapomínání.

Prázdniny v červenci a srpnu patří k mnoha inovacím, které nám zanechal císař Josef II. Myslel při tom na rodiče zemědělce, kterým měly děti pomáhat při sklizni. I když tenhle motiv dnes není příliš populární, měli bychom být přesto Josefovi vděční. Předchozí verze prázdnin totiž zahrnovala měsíce září a říjen.

Zkuste si to představit. Je vám osm nebo deset let, venku horko od rána, už druhý týden smaží krajinu třicítky. A vy každé ráno popadnete tašku a jdete do školy. Tam to ještě jde, ale zpátky se vlečete rozpálenou krajinou a v tašce na vašich zádech čeká sešit na domácí úkoly. Rodinná dovolená nedává v létě žádný smysl. Prodej zmrzliny stagnuje, koupaliště zejí přes den prázdnotou, rekreační průmysl kolabuje a majitelé cestovek páchají sebevraždy.

Až když se přiženou podzimní plískanice a do tváře vás štípne první mráz, můžete praštit s taškou do kouta a radostně vyběhnout ven. Můžete pouštět draky nebo se brouzdat v loužích, možná vám počasí povolí i nějaký ten výlet, ale v říjnu to bude spíš na klouzačku. Rodina konečně balí na dovolenou, ale plavky na ní budete potřebovat jen v případě, že jedete někam hodně daleko, u Lipna vám daleko líp poslouží svetr.

Myslím, že císař Josef by si zasloužil před každou školou pomník.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Jiří Březina starší: Malotřídka

    Školu už mám pár pátků za sebou, a tak občas přemýšlím, jaké rozdíly bych našel v nějaké dnešní proti naší vesnické. Tam, kde učitel vzdělával i tři různé ročníky naráz.

  • Jiří Březina starší: Jan Hus

    Jan Hus je v naší historii hvězdou první velikosti. Má ulici v každém městě a všichni jsme se učili o kostnické hranici. Známý je i jeho rodný dům v Husinci u Prachatic.

  • Jiří Březina starší: Vítr

    Často opakuju jednu chybu. Při sledování předpovědi počasí se soustředím jen na teplotu a na to, jestli bude pršet. Věta o síle větru kolem mě prošumí a pak se divím.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.