Jiří Březina starší: Odpady

5. červen 2023

Nevím, jestli si uvědomujete, v jak absurdní situaci jsme s odpady. Nemyslím jen problémy spojené s jejich likvidací, ale také vše to, co tomu předchází.

Ročně po každém z nás zbyde asi půl tuny domácího odpadu, a to je jen špička značně špinavého ledovce. Průmysl, který vyrábí vše, co k životu buď nutně potřebujeme anebo jen vyžadujeme pro své pohodlí, k tomu přidává další tuny.

Dohromady je to pěkná hromada, kterou musel někdo vyrobit, někam dopravit, někde skladovat, v případě obalů i nabarvit a potisknout – abychom je odhodili někdy jen pár vteřin poté, co si daný výrobek koupíme.

Běžná rodina tak za rok zatíží zeměkouli dokonale neužitečnou hromadou balastu o váze plného autobusu. A protože jsme příliš vybíraví na to, abychom uprostřed svých odpadů žili, spotřebováváme další energii na jejich další dopravu někam, kde nebudou dráždit náš nos ani náš krasocit.

Tam se po nich projede buldozer a zahrne je zemí, třeba jako pozornost budoucím archeologům, kteří podle nich budou mapovat náš život. Možná je zaujmou rozdíly ve tvaru pivních lahví z roku 1950 a 2020 a budou žasnout nad tím, jak za tu dobu pokročila sklářská výroba, ale spíš se budou tlouct do čela, jak jsme hospodařili se zdroji, které naše generace ještě měla, zatímco ta jejich si o nich může nechat jen zdát.

Samozřejmě, něco pozitivního se děje. Například třídíme odpad a posíláme ho k opakovanému zpracování. Jenže zatím je to spíš služba našemu svědomí než skutečná pomoc pro planetu, kterou držíme jako rukojmí.

Ze všech odpadů, které za sebou stačíme zanechat, se totiž sebere jen nějakých deset procent. Když si uvědomíme, že o stejných deset procent roste jejich objem každý rok, běháme k těm barevným kontejnerům vlastně jen proto, aby situace zůstala stejně hrozná, jako je teď.

Něco zásadního je špatně. Rád bych skončil optimisticky, ale zatím není proč. Snažme se všichni, aby bylo.

autor: Jiří Březina starší | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...