Jiří Březina starší: Den Slunce
Určitě jste někdy použili přirovnání, že je něco nad slunce jasnější. Jiné věci jsou zase tak jisté, jako že zítra vyjde slunce. A někdy se hodí vědět, že pro jedno kvítí, slunce nesvítí. Nic nového pod sluncem není ani fakt, že kam nechodí slunce, chodí lékař.
V denním shonu si možná ani neuvědomujeme, jakou hodnotu pro nás Slunce má. Třeba teď tak aktuální energie, všechna pochází ze slunce. Ropa, uhlí i plyn jsou jen konzervy sluneční energie, uložené kdysi do pravěkých rostlin. Sluneční paprsky pohání i koloběh vody a vítr, a tedy i vodní a větrné elektrárny. A protože Slunce je jeden obrovský jaderný reaktor, ať se nám to líbí nebo ne, je veškerá naše energie jaderná.
Napadlo vás někdy, co by se dělo, kdyby sluneční reaktor třeba rozhodnutím nějakého parlamentu vyhasl?
Prvních osm minut vůbec nic. Tolik potřebují sluneční paprsky na cestu a celou tu dobu by nám svítily a hřály nás, jako by se nechumelilo. Chumelit by začalo až později, ale o to důkladněji.
Po těch osmi minutách by nastala na celém světě tma, vylepšená zhasnutým měsícem, protože i ten jenom odráží sluneční světlo. Hvězdy by sice svítily dál, ale moc bychom si jich neužili, protože bychom měli jiné starosti.
Začalo by se ochlazovat, a to daleko rychleji než na podzim, kdy se od slunce jenom odkláníme. Během pár týdnů bychom už na globální oteplování jen vzpomínali. Začalo by mrznout a mrzlo by čím dál víc. Zamrzly by řeky i oceány a z oblohy by jako husté sněžení padaly tuny zmrzlé vodní páry. Všechny rostliny by uhynuly a po nich všechno živé, co je na nich závislé, včetně nás lidí. Teplo by se udrželo jen u sopek a v hlubinných dolech, vytápěných zemským teplem, ale protože tepla se nikdo nenají, bylo by naše přežití stejně otázkou krátkého času.
Je moc dobře, že ačkoli na Zemi už dokážeme zničit téměř cokoli, na Slunce jsme krátcí.
Přeji vám hezký slunečný den.
Související
-
Jiří Březina starší: Lavičky
Vítanou výbavou městského prostředí jsou určitě lavičky. Užíváme si je všichni, i když každý po svém. Někdo si na nich chce popovídat a někdo si potřebuje odpočinout.
-
Jiří Březina starší: Tkaničky
Dnešní doba sebou nese gejzír vynálezů. Vynalézalo se samozřejmě vždycky, ale současné tempo je něco extra.
-
Jiří Březina starší: O zdravení
Pozdrav patří mezi pilíře lidské slušnosti, a proto nerad přiznávám, že mám se zdravením problém.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.