Jiří Březina starší: Den přátelství

30. červenec 2021

Že je předposlední červencový den Mezinárodním dnem přátelství, jsem se dozvěděl teprve nedávno a trochu mě to zaskočilo. Není to svátek, který by měl u nás tradici, vznikl snad někde v jižní Americe a pak mu dalo úřední punc OSN.

Přemýšlím, co s ním, protože oslavou přátelství je přece naprostá většina ostatních oslav, svátky, narozeniny, a nakonec i pohřby.

Tím nechci přátelství shazovat. Je to jedna z nejcennějších věcí, které vám život může dát. Přesto ve sféře umění přátelství tvrdě prohrává se svou příbuznou láskou. Určitě znáte daleko víc filmů a knížek o lásce než o přátelství.

Láska dává autorům nekonečně větší rozběh. Dovoluje pracovat s konflikty, střídat vrcholy a pády, spouštět a zažehnávat krize, a dodat spoustu dalšího materiálu pro příběh, od kterého se neutrhnete. Ani když se děj posune k vraždě, nikoho to nepřekvapí, protože jak známo, ve válce a v lásce je dovoleno vše.

Zatímco přátelství vznikne a pak už jen trvá a trvá, a jen velmi vzácně zaniká. Je těžko představitelné, že by se například Tři mušketýři na konci románu rozhádali do dvou znepřátelených dvojic (komu nevychází počty, ten to zřejmě nečet). Nebo že by medvídek Pů začal kout pikle s oslíkem proti prasátku. Ani Bylo nás pět nemůže skončit jako Byli jsme tři proti dvěma. Přátelství postrádá vášeň, ale zato (a nejspíš i proto) trvá.

Aby se knížky o přátelství vůbec daly číst, musí je většina autorů okořenit osvěžujícími zloduchy, do kterých se pak spřátelení hrdinové mohou nějak zajímavě pustit. Což je hezky vidět třeba v těch mušketýrech.

A oficiální den přátelství? Nevím sice, co s ním, ale určitě ho přežiju. Mám trénink. Slavívali jsme kdysi ne den, ale celý měsíc přátelství a žádné stopy to na mě nenechalo.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.