Jiří Březina: Cibule na klacku

12. červenec 2021

Jako asi všichni Češi si užívám posezení u ohně. Určitě to znáte: pohoda, klid, povídá se, prostě letní idyla.

K takovému táboráku také nerozlučně patří opékání buřtů. Máte rádi opékání buřtů? Vsadím se, že většina z vás ano. Já tak napůl. Opékání ano, buřty ne. Ani špekáčky. Vlastně ani nevím, jaký je mezi nimi rozdíl, vím jen, že je zrovna nemusím.

Ale sedět u ohně a neopékat, to prostě nejde. Takže jsem většinou vždycky jeden takový špekáček opekl a víceméně z povinnosti snědl.

Až před rokem se stalo něco, co zcela změnilo můj život, nebo aspoň tu jeho část, kterou trávím sezením u ohně. Kamarád jednou k táboráku přinesl dvě kila cibule. Jednu si oloupal, napíchl na klacek a začal opékat.

Nedůvěřivě jsme ho okukovali, ale postupně nás přemohla zvědavost. Netrvalo to dlouho a po cibuli se jen zaprášilo.

Jak se totiž ukázalo, opékaná cibule je mimořádná pochoutka. Stačí ji nechat trochu ožehnout a vnější vrstva je krásně prohřátá, šťavnatá a příjemně sladká. A nejlepší na tom je, že těch vrstev je tam hned několik, takže jedna cibule vám vystačí pomalu na celý večer.

O tom, že je to zdravější než špekáček, snad ani nemusím hovořit. Zkuste to taky, třeba zachutná i vám.

autor: Jiří Březina starší | zdroj:
Spustit audio

Související

  • Jiří Březina: Vysvědčení

    Pamatujete si, co jste měli na vysvědčení ve třetí třídě? Skoro bych se vsadil, že ne. Možná si matně pamatujete poslední vysvědčení ze základní školy nebo to maturitní.

  • Jiří Březina: Dny v týdnu

    Některé dny v týdnu mají výbornou reputaci. Vezměte si třeba neděli, den volna, den nic nedělání. To je náš hrdina. Ale sobota to také nemá marné.

  • Jan Cempírek: Kluci a kráska u vody

    Byl horký den a já ležel na pláži u Bezdreva. Nedaleko se slunila slečna, nahoře bez. Popravdě, darů měla na rozdávání a dobře o tom věděla. Takže jsem pokukoval.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...