Jiří Březina: Vysvědčení

30. červen 2021

Pamatujete si, co jste měli na vysvědčení ve třetí třídě? Skoro bych se vsadil, že ne. Možná si matně pamatujete poslední vysvědčení ze základní školy, také třeba, jaké známky se skvěly na tom maturitním, ale jinak se všechny ty jedničky, dvojky, trojky a asi i čtyřky a pětky člověku už dávno vykouřily z hlavy.

Je tady ale ještě jedno vysvědčení, které si v sobě tak trochu neseme do života. To z první třídy. Je totiž završením naší první vážnější kolize se vzdělávacím systémem.

Já jsem měl v první třídě samé jedničky. Neříkám to proto, že bych se chtěl vytahovat. Mám velmi silné podezření, že je měli také všichni spolužáci a spolužačky. A i když na první roky pod taktovkou socialisticky kované učitelky nevzpomínám zrovna s láskou, ty jedničky byly fajn.

Mám teď doma prvňáka, který si právě dnes pro to svoje první vysvědčení půjde. Teprve teď si uvědomuju, kolik se toho takové dítě musí naučit. Sedět na zadku, udržet pozornost po tři čtvrtě hodiny. A k tomu číst, psát, počítat.

Nezapomněl jsem na něco? Ano, zapomněl – to vše v podmínkách uzávěry škol, nalepení na monitoru počítače nebo ve spolupráci s pedagogicky bezradnými rodiči. 

To poslední navíc neplatí jen pro prvňáky, v mnohem větší míře se to dotklo starších žáků a studentů.

Z toho mi vyplývá, že letos by si ty „samý“ zasloužili všichni.

autor: Jiří Březina
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.