Jiří Březina: Vysvědčení

30. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vysvědčení, školačka (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Pamatujete si, co jste měli na vysvědčení ve třetí třídě? Skoro bych se vsadil, že ne. Možná si matně pamatujete poslední vysvědčení ze základní školy, také třeba, jaké známky se skvěly na tom maturitním, ale jinak se všechny ty jedničky, dvojky, trojky a asi i čtyřky a pětky člověku už dávno vykouřily z hlavy.

Je tady ale ještě jedno vysvědčení, které si v sobě tak trochu neseme do života. To z první třídy. Je totiž završením naší první vážnější kolize se vzdělávacím systémem.

Já jsem měl v první třídě samé jedničky. Neříkám to proto, že bych se chtěl vytahovat. Mám velmi silné podezření, že je měli také všichni spolužáci a spolužačky. A i když na první roky pod taktovkou socialisticky kované učitelky nevzpomínám zrovna s láskou, ty jedničky byly fajn.

Mám teď doma prvňáka, který si právě dnes pro to svoje první vysvědčení půjde. Teprve teď si uvědomuju, kolik se toho takové dítě musí naučit. Sedět na zadku, udržet pozornost po tři čtvrtě hodiny. A k tomu číst, psát, počítat.

Nezapomněl jsem na něco? Ano, zapomněl – to vše v podmínkách uzávěry škol, nalepení na monitoru počítače nebo ve spolupráci s pedagogicky bezradnými rodiči. 

To poslední navíc neplatí jen pro prvňáky, v mnohem větší míře se to dotklo starších žáků a studentů.

Z toho mi vyplývá, že letos by si ty „samý“ zasloužili všichni.

autor: Jiří Březina | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.