Jihem Čech projíždí protidrogový vlak Revolution Train. Skrývá se v něm feťácký squat, vězení i smrt

21. květen 2024 11:10

Feťácký squat, vězení, smrt. I tak vypadá realita světa drog, kterou školákům i dalším zájemcům sugestivně představuje Revolution Train. První jihočeská zastávka multimediálního protidrogového vlaku byla v Třeboni, v úterý ho lidé můžou navštívit ve Veselí nad Lužnicí, odkud pak zamíří do Českého Krumlova.

Šest vagónů, čtyři kinosály, osm interaktivních místností a také silný příběh dvou mladých lidí inspirovaný skutečností. To vše podle zakladatele projektu Revolution Train Pavla Tůmy čeká ty, kdo nastoupí do protidrogového vlaku.

„V našem stominutovém příběhu jsme do vlaku zkopírovali nebezpečná místa. Děti nejprve sledují film, ten v určitý moment skončí, plátno se zvedne a před nimi se objeví například bar, autonehoda, vězení, squat. Pomocí řízené interakce s dětmi pracujeme a ukazujeme, jaké nebezpečí může přicházet třeba od tabákových společností nebo kamaráda, který nám nabídne cestu autem, byť je to pár kiláků,“ popisuje.

Protidrogovým vlakem při zastávce v Třeboni prošla například Dominika. „Bylo to dobré a hlavně jsem se dozvěděla pár věcí. Myslím si, že by to mohlo pomoct mladým lidem, aby nebrali drogy,“ komentuje.

Čtěte také

Silný zážitek si z návštěvy vlaku odnáší i Martin. „Bylo to super a dozvěděl jsem se, že ty drogy jsou fakt nebezpečný, že to může zničit život,“ dodává.

Na projektu Revolution Train spolupracují složky integrovaného záchranného systému. Podle policejního mluvčího Milana Bajcury nebezpečné drogy už pronikají i na základní školy. „Sice došlo k úpravě legislativy a produkty s HHC jsou zakázané, ale bohužel je tady jiný svět, kde to děti seženou, ať už na internetu nebo mezi kamarády. Chceme upozornit děti a potažmo i jejich rodiče, aby opravdu dávali velký pozor, protože pokud někdo uvízne v drogových závislostech, špatně se vrací zpátky do toho běžného života a mnohdy to stojí nejenom zdraví, ale i život,“ říká.

Revolution Train můžou v úterý zájemci navštívit od 15.30 do 18 hodin na vlakovém nádraží ve Veselí nad Lužnicí. Ve středu a ve čtvrtek má zastávku v Českém Krumlově.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související