Jedním z muklů, kteří přišli z koncentračního tábora do Nových Hradů, byl můj táta, prozrazuje Jan Spálený
„Nové Hrady jsou mým poutem k jihu Čech silnějším, ale také nejdramatičtějším. Cítím se být Jihočechem, neboť moje maminka pochází z Kardašovy Řečice. V Nových Hradech jsem zažil poválečná léta. Odchod Němců, příchod náhradní populace z různých nečekaných zemí a také vězňů z koncentračních táborů,“ vypráví hudebník Jan Spálený v cyklu Jihočeši o svém dětství v Nových Hradech.
„A jedním z těch muklů z koncentračního tábora Bergen-Belsen byl můj táta, který mě měl tady s sebou. Mně byly asi tři roky a tady se děly věci, který jsem nerozuměl. Ale všichni ti lidi kolem, ať mluvili jakýmkoli jazykem, byli ke mně vstřícní a hodní. A to bylo něco, co se nedá zapomenout,“ líčí.
4. prosince se naplní osmdesát let od narození Jana Spáleného, mimořádné osobnosti české hudby, charismatického zpěváka, multiinstrumentalisty, kapelníka skupin Apollo Beat a ASPM, autora, tvůrce velmi významných alb jako Edison nebo Signál času, hudebního režiséra, rozhlasáka a moudrého člověka.
Ve svém dosavadním životě hrál bigbít, jazz, pop, dixieland, swing i jiné žánry, ale nejbližší je mu bluesové šansoniérství. A ještě jedna blízkost Jana Spáleného, jehož o něco mladší bratr Petr je coby zpěvák legendou české pop music, by měla být zvláště v tomto pořadu vyzdvihnuta, a to je jeho emocionálně silný vztah k jihu Čech a zejména k místu, kde se v létě před více než šesti roky narodila i nahrávka kdysi velkého šlágru Waldemara Matušky Tereza, tedy na Cuknštejně v Terčině údolí u Nových Hradů. A ta jihočeské povídání Jana Spáleného také symbolicky uvede.
Související
-
Návraty legendární zpěvačky Marty Kubišové do časů jejího českobudějovického dětství
„To, co jsem zažila v Budějovicích mě nabilo na celý život. A když jsem měla pocit, že se mé cesty neubírají šťastným směrem, vzpomínky na jižní Čechy mě stále posilovaly.“
-
Violoncellista Pavel Barnáš založil festival, hrál s Fleretem i Cimbal Classicem, má svou Bárku
„Já jsem chtěl být jako kluk rybářem a mám pocit, že mě to ještě úplně neopustilo,“ říká Pavel Barnáš, jenž ale zvolil dráhu hudebníka a už 28 let je violoncellistou SOČRu.
-
Jindřichohradecký rodák Jiří Hromádka zpíval v Rokoku, pak ve Švýcarsku a na zaoceánských lodích
Zpěvák Jiří Hromádka patřil na začátku 70. let k nadějím české pop music. Zpíval s předními orchestry, natáčel desky, byl v angažmá ve známém pražském divadle Rokoko.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser