Dědeček ředitele Jihočeské filharmonie Otakara Svobody byl prvním českým starostou Budějovic
„V Praze, která je samozřejmě zahleděna sama do sebe, se o tomto orchestru nevědělo. Žádné zprávy nám o ní nepřicházely. Jihočeská komorní filharmonie byla tak trochu utajená. Měl jsem tak dobrou šanci s tím něco udělat. Poznal jsem, že ten orchestr je skvělý muzikantsky, ale i lidsky! A za tu dobu se nám podařilo to, že se o nás ví, a že to šlape.“
Ano, Otakaru Svobodovi se v pozici ředitele Jihočeské komorní filharmonie podařilo za více než devět let zvýšit výrazně zájem kulturní veřejnosti o toto hudební těleso, zatraktivnit jej a také jej žánrově otevřít.
Hlavně jeho zásluhou mohli hudbymilovní Jihočeši vidět a především slyšet ve spojení s jihočeskými filharmoniky hvězdy svých žánrů jako Kurta Ellinga, Raula Midóna nebo Pavola Hammela či prožít příjemný večer s úpravou Balady pro banditu s herci Divadla Na provázku.
Otakara Svobodu, který byl před příchodem do Českých Budějovic znám jako kulturní redaktor České televize a který letos na jaře oslavil sedmdesátiny, váže k jihočeské metropoli i rodinný původ. Jeho dědeček shodného jména, tedy Otakar Svoboda, byl prvním českým starostou Českých Budějovic v létech 1919 až 1923, když předtím byl jednatelem Národní jednoty pošumavské a později poslancem Národního shromáždění za Českou stranu národně socialistickou.
Otakar Svoboda je nejenom ředitelem Jihočeské filharmonie, ale také velkým znalcem a příznivcem jazzu, který prezentuje posluchačům ve svých pořadech na stanici Českého rozhlasu Vltava.
Související
-
Češi mají ženy, víno, zpěv, Brazilci pivo, sambu, ženy, vypráví zpěvačka Lenka Novotná
Několik vstupních taktů pořadu vytvoří atmosféru prosluněné Brazílie. Ženský hlas a portugalština patří Lence Novotné, zpěvačce, perkusionistce, baskytaristce a autorce.
-
Kdy se člověk stává „Budějčákem“? Když ve městě stráví dvacet let, odpovídá fotograf Milan Binder
Milana Bindera už v dětství okouzlily historické pohlednice Českých Budějovic. Sbíral je s tatínkem. Později k nim začal pořizovat snímky stejného místa v současnosti.
-
Jedním z muklů, kteří přišli z koncentráku do Nových Hradů, byl můj táta, prozrazuje Jan Spálený
„Nové Hrady jsou mým poutem k jihu Čech silnějším, ale také nejdramatičtějším. Cítím se být Jihočechem, moje maminka pochází z Kardašovy Řečice,“ říká hudebník Jan Spálený.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?