Jan Vaněček: Modrý obraz

6. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Modrý obraz na svahu Kleti

Půjdete-li  na horu Kleť od vyšenské hájovny kolem Granátníku nebo cestou knížete Jana od hájovny nad Krasetínem, přijdete na rozcestí U modrého obrazu, které nemůžete minout.  

Obraz  znázorňuje ukřižování Ježíše Krista. Připomíná hrůznou událost z roku 1787, kdy pytláci pověsili knížecího hajného hlavou do mraveniště a on pak za velkých bolestí zemřel.  Byla to známá pytlácká msta. Krutá, bezohledná. Pytláků bývalo v Blanském lese dost. Pytlačit se sem jezdilo až z Bavor.

Monumentální modrý obraz na památku zabitého hajného

Modrý obraz, někdy se uvádí také Modrý Pánbůh, dostal tento název  podle svého modrého podkladu. Stal se orientačním a odpočinkovým místem při výstupu na vrchol Kletě. Zub času i vandalové ho však za ty roky poškodili a byl několikrát restaurován.

Modrý Pánbůh (Der blaue Herrgott) se vyskytuje také jako název románové prvotiny  spisovatele Rudolfa Slawitschka, který roku 1910 navštívil při služební cestě ohledně stavby vltavského mostu  Krumlov a zamiloval se tady do Margarety Müllerové, dcery ředitele krumlovského panství knížete Schwarzenberga. Ještě téhož roku se vzali. Svoji nastávající prvně potkal právě u Modrého obrazu. V úctě na toto setkání se stal Modrý Pánbůh názvem jeho románu.

Doporučuji vám, vážení přátelé, udělat si podzimní výlet na Kleť a prohlédnout si cestou tento zajímavý obraz. A z vrcholu hory možná pak spatříte i Alpy.

autor: Jan Vaněček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.