Jan Cempírek: Léto jako bramboračka

22. červen 2022

Bramborová polévka má v české kuchyni pověst dosti střídmou. Patří mezi nejzákladnější jídla a dovede ji uvařit každý kuchařský novic. Vždyť na přípravě bramboračky nic není – voda, sůl, brambory, jíška, to je základ... a pak: co dům dá.

Nejčastěji je bramborová polévka – prostě obyčejná. Občas skvělá. Málokdy mizerná. Ale nej a výjimečná bývá zpravidla od babičky nebo maminky. Tak to zkrátka chodí.

A s létem je to podobné. Základní recept vydařeného léta je totiž také jaksi daný: teplo, koupání, děti na prázdninách, orosené pivko u stánku a sem tam prudká bouřka jak z Vivaldiho Čtyř ročních období.

Ale co dělá vaše léto originálním, jsou právě další ingredience, které dodáte. Protože zatímco zbytek roku se u většiny lidí skládá podle neměnných rytmů práce, školy, vyzvedávání vnoučků z tréninku a podobně, v létě si chutě slunečních dní ladí každý tak nějak volněji.

Někdo je na zahrádce, další cestuje jak umanutý. Někdo se celé dny válí u vody, jiný nesleze ze svého elektrokola. Prostě – každý si to své léto může dochutit podle svého.

Uvařte si tedy nadcházející měsíce, jak velí vaše letora, a ať ještě po letech vzpomínáte na to, že léto roku 2022 bylo prostě úžasné, voňavé a chuťově vynikající. Přesně takové, jako zůstává ve vzpomínkách ta nejvymazlenější bramboračka, kterou kdysi dělávala vaše babička či maminka.

autor: Jan Cempírek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...