Jak se vyznat v lécích na chřipku

Chřipka
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chřipka

Léčená chřipka trvá týden, neléčená sedm dní, říká se. Proto mnozí ani nenavštíví lékaře a léčí se sami. Do lékárny ale nejspíš cestu najdou. Jak se vyznat ve volně prodejných lécích a podle čeho je volit, poradila Michaela Bažantová, mluvčí České lékárnické komory.

„Především, chřipka je něco jiného než obyčejné nachlazení. Chřipka je virového původu a je to závažné onemocnění s vysokými horečkami, bolestmi celého těla, kdy se nemůžeme zvednout z postele a dělá nám potíže se i jen napít. Naproti tomu viróza z nachlazení mívá průběh mírnější a kratší,“ připomíná.

U chřipky podle Michaely Bažantové nelze léčit příčinu nemoci, pokud nepatříme k ohroženým pacientům, kterým lékaři napíší speciální antivirotika. „Jako samoléčitelé si můžeme nasadit jenom léky, které umenšují jednotlivé symptomy, jako jsou horečky, bolesti, rýma, kašel a podobně,“ říká.

Mezi nejčastěji používané léky bez předpisu patří ty, které mají jako účinnou látkou kyselinu acetylsalicylovou (například aspiriny a acylpyriny), nebo paracetamol (paraleny a podobně), nebo ibuprofen (brufeny, ibalginy a další).

Paracetamol snižuje horečku a bolest, ibuprofen i zánět

„Každá z těchto tří skupin léků má trochu jiné účinky a je vhodná pro jiného pacienta. Paracetamol snižuje horečku a bolest, kyselina acetylsalicylová a ibuprofen snižují kromě bolesti i zánět a u některých lidí také teplotu,“ popisuje Michaela Bažantová.

Od kyseliny acetylsalicylové se podle ní postupně upouští, protože ji nemohou užívat děti do 16 let a také pacienti, kteří berou některé jiné léky. Třeba pro starší lidi, kteří užívají léky na ředění krve, nepřipadá acylpyrin v úvahu. „Lze jim ale doporučit paracetamol. I s nachlazením by měli navštívit lékaře,“ uvádí lékárnice.

U každého léku platí, že může pomoci, pokud ho užíváme správně, ale i ublížit, když jej užíváme špatně. „To je i případ paracetamolu, který při nedodrženém dávkování může poškodit játra, a to i nenávratně. Takže: nezvyšovat si dávkování, neužívat s alkoholem, ani po prodělané žloutence nebo s poškozenými játry,“ varuje Michaela Bažantová.

Ibuprofen je zase známý svým negativním vlivem na žaludek. „Je to jeho běžný vedlejší účinek. Způsobuje, že se tvoří méně šťáv v žaludku, takže nechrání dostatečně sliznici a může dojít k jejímu poškození nebo i k tvorbě vředu,“ popisuje lékárnice. Dá se to podle ní vykompenzovat jinými léky, pacientům poradí v lékárně.

Dodržujte dávkování a dobu užívání

Reklamy jsou plné „rychlé pomoci při chřipce a nachlazení“. Jde o rozpustné tablety, horké nápoje, znecitlivující pastilky do krku a podobně. „I ty můžeme zvolit, je ale potřeba prostudovat příbalový leták. Rozpustné horké nápoje se třeba nemohou užívat zároveň s léky na ředění krve. Je třeba dodržovat dávkování a dobu užívání. I s těmito léky se pojí klid na lůžku a nevycházení do společnosti,“ připomíná Michaela Bažantová.

„Přecházení chřipky je nebezpečné! Virus zasáhne všechny buňky v těle, dojde k superinfekci a pacientovi se nemoc vrátí v delší, horší nebo závažnější variantě,“ zdůrazňuje na závěr.