Když máme kašel a rýmu a teče nám z očí, antibiotika nejsou namístě

Nemoc
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nemoc

Nechtějte po lékařích antibiotika za každou cenu. S tímto důležitým poselstvím přišla do pořadu Zdravíčko Magdalena Horníková, vedoucí lékařka antibiotického střediska nemocnice v Českých Budějovicích.

Antibiotika zabírají na záněty způsobené bakteriemi, nikoli viry. „Zánět na více sliznicích najednou je z 90 procent virový, proto na jeho léčbu nejsou antibiotika vhodná. Zvlášť u mladého, zdravého člověka,“ říká Magdalena Horníková.

Přitom se podle ní často setkáváme s předepisováním antibiotik preventivně nebo s tím, že je pacienti vyžadují. Takové nadužívání však vede k tomu, že antibiotika přestávají působit ve chvílích, kdy mají.

„Například známý penicilin zpočátku fungoval proti zlatému stafylokoku, na syfilis nebo meningokoka. Ale bakterie se s ním setkávaly často a vytvořily si mechanismy, kterými penicilin rozkládaly a zabránily jeho účinku. Navíc si tyto informace dokázaly předat, a tím se jim podařilo přežít, dál se množit a vyvolávat nemoci. Proto by lékaři měli pečlivě zkoumat původce, dělat lidem stěry, aby léčbu zacílili co nejpřesněji,“ zdůrazňuje Magdalena Horníková.

Léky doberte. Jinak bakterie přežívají, dál se množí a šíří

Odpovědně by se měli chovat i pacienti – antibiotika brát v určených intervalech, protože jen správná koncentrace a stálá hladina v organismu může boj s bakterií vyhrát, a léky podle pokynů lékaře dobírat. „Jinak hrozí, že v těle zůstanou bakterie, ty se dál množí, vyvolávají onemocnění, vytvářejí si odolnost vůči léku, který už poznaly, a přežívají v zažívacím traktu, odkud se mohou například výkaly šířit do okolí,“ vysvětluje lékařka.

Tím přestanou antibiotika působit nejen u nás, ale i u ostatních. „To je také problém živočišné výroby a veterinární medicíny. Antibiotika se nadužívají i tam, multirezistentní bakterie se dostávají do potravního řetězce a my se pak s nimi dostáváme do styku, aniž o tom víme,“ dodává lékařka. Je to začarovaný kruh, který je třeba prolomit, jinak nám hrozí, že začneme vymírat na banální onemocnění.

Jak se tedy chovat a co po svých lékařích chtít? Rozhodně ne antibiotika za každou cenu. Žádat výtěr a léky co nejpřesněji zacílené na původce naší nemoci (nikoli antibiotika širokospektrá). Sami si antibiotika nikdy nenasazovat a ta od lékaře brát v určených intervalech a množství. Děláme to nejenom pro sebe, ale pro celou společnost.

„Je prokázáno, že v severských státech, kde se s antibiotiky spíše šetří, je rezistence proti nim nižší,“ uzavírá Magdalena Horníková.