Rulík, konvalinka, oměj. Prakticky na každé zahrádce je směs jedovatých rostlin, říká soudní lékař
Máte rádi detektivky? Jednu takovou otevírá Zdravíčko s Františkem Vorlem, soudním lékařem a znalcem, jednou nohou na penzi. Mluví mimo jiné o násilných úmrtích, což je denní chleba soudních lékařů. V současnosti podle něj přibývá skonů střelnou zbraní, dříve se používaly zbraně sečné a do středověku patří například obliba úkladné vraždy jedem.
„V Itálii žila travička jménem Tofana,“ připomíná František Vorel ženu, která prý v 17. století zbavila své vrstevnice šesti stovek nepohodlných manželů. „Jí používaný jed dokonce nese jméno Aqua Tofana čili Tofánina voda. Neví se přesně, co to bylo, nejspíš směs arzeniku a kyseliny arzenité,“ uvažuje lékař.
Arzenik je známý jed, který se používal na trávení krys. „Dnes se s ním v soudním lékařství už vůbec nesetkáváme, protože se nepoužívá, k dostání téměř není. Otravy anorganickými jedy už dneska nejsou populární,“ dodává František Vorel.
Čtěte také
I dnes ale podle něj soudní lékaři na pitevnách naráží na účinky jedů rostlinných. „Patrně všem je známý rulík zlomocný a jeho atropin. Bolehlav zase obsahuje koniin. Prakticky na každé zahrádce je směs jedovatých rostlin od náprstníku čili digitalis přes konvalinky s konvallatoxinem po další jedy. Pamatuji si na jednu sebevražednou otravu kytičkou, která bývala na našich zahrádkách běžná a jmenuje se oměj šalamounek. Otrávil se jí student chemie, věděl přesně, jak akonitin působí,“ vzpomíná.
Některé jedy mají specifické účinky, jiné obecné. „Zpravidla ovlivňují tělní enzymy. Mnoho z nich zastavuje buněčné dýchání, některé mají vliv na přenos vzruchů mezi nervem a svalem, některé na přenos nervových vzruchů v mozku. Když je pozře člověk ústy, tak se většinou projevují nevolností, zvracením, bolestí žaludku. Někdy může dojít k ochrnutí, postupně nastává ztráta vědomí,“ popisuje lékař.
A má on sám na své jarní zahrádce nějakou oměj či konvalinku? „Zahrádka jako taková je dílo mé manželky, já se starám hlavně o trávník a o stromy, a také o bonsaje, což je můj koníček. A ano, máme na zahrádce konvalinky, máme oměj, máme náprstník. Všechny tyhle kytičky máme. Rulík nemáme,“ směje se František Vorel.
Celý rozhovor se soudním lékařem Františkem Vorlem si poslechněte v magazínu Zdravíčko.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.