Nakazit se lze i z tajícího ledovce, ale největší riziko hrozí už na letišti. Z cest si lidé přiváží různé nemoci

13. březen 2025

S novým rozmachem cestování po covidu strmě roste počet Evropanů nakažených tropickými nemocemi, napsala před nedávnem Mladá fronta Dnes. Ne všichni pacienti nechtěné dárečky z ciziny přežijí. Zdravotním potížím se přitom dá v mnoha případech předejít. Prevencí, a existuje-li, tak i vakcínou.

Které oblasti na mapě světa jsou rizikové? „Vážná nákaza hrozí třeba v jihovýchodní Asii, kde je ze všech států nejvyšší riziko břišního tyfu. Když pojedete do subsaharské Afriky, je povinné očkování proti žluté zimnici. To může platit i pro některé státy v Jižní Americe. Teď od února 2025 je vyhlášené povinné očkování také pro lidi cestující do Mekky v Saudské Arábii, a to proti meningitidám,“ odpovídá lékařka Dagmar Benešová z očkovacího centra Avenier v Českých Budějovicích.

Některé nemoci, zvlášť v rovníkovém pásmu, jdou napříč kontinenty. A nemusejí to být jen exotické nákazy. „Na všech kontinentech najdete spalničky, příušnice, zarděnky, tetanus, žloutenky, společné respirační nemoci jako chřipka a covid. Dokonce i hantavirus přenášený trusem hlodavců, myšicemi a letouny i netopýry je rozšířený všude,“ připomíná lékařka.

Řada očkování, která bychom měli mít ve středoevropských podmínkách, nás tedy může ochránit i jinde. „Základem je očkování proti žloutenkám. Žloutenka typu A, která se přenáší špinavýma rukama, hrozí skutečně všude, před pár lety byla i v Českých Budějovicích, nedávno v Ostravě. Proti typům A a B je očkování, existují ale i typy C, D a E. Poslední z nich se podobně jako A přenáší špinavýma rukama, ostatní krví a sekrety. Prevencí je tedy i důsledná hygiena a odpovědné chování,“ upozorňuje Dagmar Benešová.

Čtěte také

V souvislosti s pojmem exotická infekce na mysli vytane nejspíš tropická oblast planety. Ale hrozí něco i tam, kde je věčná zima? „Za polárním kruhem je riziko z tajících ledovců, ve kterých stovky let mohou přežít nákazy, jako je například tetanus nebo jinde už vymýcené viry a bakterie. Když ledovce roztají, mohou tyto infekce lidstvo znovu ohrozit,“ uvádí lékařka.

„Jinak i tam samozřejmě hrozí infekce šířené vzduchem, od chřipek až po meningokokové meningitidy. Ty ostatně hrozí všude tam, kde je větší koncentrace lidí a kde je klimatizace. Takže největší rizika pro cestovatele jsou už na letištích a v letadlech. Vyskytne-li se tam nějaký bacilonosič, je prokázáno, že během pár minut je jím šířená nákaza v ovzduší a dýchají ji všichni,“ dodává.

Celý rozhovor o onemocněních, jimiž se můžeme nakazit v různých koutech světa, s lékařkou Dagmar Benešovou si poslechněte v magazínu Zdravíčko.

Spustit audio

Související