Jak se letos vyhnout nachlazení? S pomocí bezu, skořice, šťávy z brusinek, zeleného i černého čaje
Když dojde na nachlazení a potíže s ním spojené, jako je rýma, chřipka, kašel nebo bolení v krku, každý z nás už nepochybně má několik vlastních osvědčených tipů, jak s nimi naložit. Mnohem lepší ale je jim předcházet. Pomoci nám k tomu mohou některé osvědčené i vědecky podložené rady a zároveň nové neotřelé možnosti.
Běžné nachlazení redukuje echinacea, která zároveň efektivně působí v prevenci infekcí horního dýchacího traktu u dětí.
Denní konzumace probiotických doplňků stravy po dobu šesti měsíců je bezpečným a osvědčeným způsobem, jak redukovat horečku, rýmu a výskyt kašle i jeho trvání. Probiotika jsou schopna snížit absenci dětí ve školce od 3 do 5 let. Dlouhodobé užívání probiotik a synbiotik redukuje výskyt a vážnost nemocí dýchacího traktu během chladné sezóny.
Bez černý je bezpečný a efektivní prostředek na chřipku typu A a B. Výrazně redukuje trvání infekce chřipkového viru nekonfliktním způsobem.
Zelený čaj je také bezpečný a účinný v předcházení symptomů chřipky a nachlazení a na podporu funkce imunitních buněk. Mezi japonskými dětmi konzumace zeleného čaje potlačila výskyt chřipky.
Také nedostatek vitamínu D je spojován s náchylností k projevům chřipky. U dětí je účinná kombinace echinacey, propolisu a vitaminu C na ochranu dýchacího ústrojí. Vitamín C může redukovat tendenci ke snadnému propuknutí běžného nachlazení.
Zajímavé je také užívání kořene léčivé pelargónie (pelargonium sidoides) proti nachlazení. Extrakt z kořene tohoto jihoafrického muškátu má širokou antivirovou aktivitu, zvláště ve spojení s nemocemi dýchacího ústrojí.
Určitou výhodou může být také užívání homeopatik, například Oscillococcinum. Zinek potlačuje virus chřipky a je působivým bojovníkem proti běžnému nachlazení. Kombinace ovocných a zeleninových extraktů redukuje symptomy běžného nachlazení.
U starších jedinců byla prospěšná konzumace jogurtu fermentovaného Lactobacillem bulgarikem. Houba kordyceps obsahuje polysacharid, který má prospěšnou terapeutickou hodnotu proti chřipce A. Podobně také andrographis působí terapeuticky na horní část dýchacího ústrojí.
Čtěte také
Za prospěšné a účinné také považujeme bakterie Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium longum a Bifidobacterium bifidum. Výrazně redukují epizody běžného nachlazení a redukují výskyt a vážnost symptomů.
Vsadit můžeme i na extrakt z červené řepy. Vyniká také skořice, a to působením proti různým chřipkovým virům. Dobrým spojencem je také křen. Protichřipkové účinky má i granátové jablko. Suplementace selenem zlepšuje imunitní odpověď na infekce virů, jablečný pektin, citrusový pektin, lněné semínko, arabská guma a myrrha potírají viry.
Zcela běžný, nicméně ne bezvýznamný, pokud jde o nachlazení a chřipky, je také černý čaj. Ulpívání chřipkového viru potlačí i šťáva z brusinek. Pomoci může vodní výluh z pampelišky, z říše hub boduje maitake, vzpomeňme i na červené mořské řasy, jako je například dulse, které mají silný protichřipkový náboj.
Související
-
Se žaludečními potížemi, vředy a pálením žáhy může pomoci několik přírodních léků
Před lidstvem stojí mnoho výzev. Jednou z nich je odolnost na antibiotika, která přivodí problémy. Příkladem je Helicobacter pylori, s nímž se setká až polovina populace.
-
9 přírodních alternativ viagry. Může vám pomoci ženšen, zelený čaj i cvičení
Hledání bezpečného prostředku na potíže s erekcí není marnivostí, ani důvodem ke vtipům. Nejde totiž o triviální záležitost. V sázce je rozvoj srdečně-cévní nemoci.
-
Vědci sestavili takzvanou planetární dietu, která má ochránit naše zdraví i planetu
Současný svět tíží mnoho vážných problémů. Jedním z nich jsou zásadní proměny klimatu a druhým krize zdravotního stavu populace. Odpovědí může být nová planetární dieta.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.