Jak připravit tu nejlepší nádivku?

Nádivka může být důležitou součástí slavnostní pečeně. Mnohé hospodyně ji připravují také zvlášť, ať už upečenou nebo vařenou v páře.

Dnes místo plátýnka či utěrky můžete docela snadno použít potravinovou fólii a alobal a zabalit nádivku do tvaru válce, a připravit tak vlastně jen výrazněji dochucený žemlový knedlík.

Povíme, si několik základních pravidel pro dobrou nádivku. Rohlíky nakrájené na kostky nechte trochu osušit. Z vajec, mléka či smetany a dalších součástí nádivky si udělejte řidší těstíčko a do něho pak vmíchejte oschlé kostky rohlíků a pak už jen lehce vše promíchejte.

Udělejte líbivou mozaiku

Budete-li dávat do nádivky sníh z bílků, pak ho vmíchávejte společně s kostičkami rohlíků. Díky tomuto postupu pak bude vaše nádivka na řezu úhledná, jak říká starodávná kuchařská kniha, neb žemličky a kousky jater vytvoří ve žlutavém těstě líbivou mozaiku.

Také můžete žemli předem opéci. To se třeba praktikuje při mandlové nebo ořechy doplněné nádivce. Samozřejmě nejlepší bude opečení na másle. Moje maminka dává do nádivky osmaženou cibuli a slaninu, dále česnek a majoránku a často i kousky opečených jater. Výborná je nádivka s muškátovým květem a spoustou posekané petrželové nati. Inu možností a variant je opravdu mnoho.

Vepřový bůček s pražskou nádivkou, kapustou a bramborovými plackami

Ořechová nádivka

Ingredience: 5 starších rohlíků, 80 g másla, 130ml smetany, 4–5 vajec, 60 g kukuřičné krupice (polenty), 150 g ořechů, sůl, petrželovou nať, muškátový květ

Postup: Na pánvi rozpusťte máslo a v něm zapěňte polovinu ořechů, které nastrouhejte nebo podrťte, přidejte i posekanou petrželku a na závěr vmíchejte do směsi na kostičky nakrájené rohlíky. Můžete vše v troubě na plechu krátce osušit, aby pečivo zavonělo máslem.

V míse rozšlehejte smetanu a žloutky, přidejte sůl, kukuřičnou krupici a muškátový květ a tuto směs nechte asi 15 minut stát. Mezitím si z bílků ušlehejte pevný sníh a máslem vymažte nádobu, ve které nádivku budete péci. Na konec všechny součásti zlehka promíchejte, vložte do formy a pečte asi dvacet minut při 170 stupních.
Nádivku můžete podávat jako samostatný pokrm s omáčkou nebo jako alternativu knedlíků k různým pokrmům, zejména k pečené drůbeži.

autor: Petr Stupka

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?