Jak poznat dobrou restauraci? Podle počtu jídel v menu i podle ubrusů

27. říjen 2018

Pokud chceme někoho, na kom nám záleží, pozvat na oběd nebo večeři, často stojíme před otázkou, jakou vybrat restauraci. Podle čeho poznat dobrý podnik, radí odbornice na etiketu Alena Špačková.

Restauraci určitě navštivte ještě dřív, než tam pozvete hosty, a posuzujte.

  • Zaměřte se na obsah jídelního lístku – čím méně jídel, tím větší pravděpodobnost, že jídla budou kvalitní a z čerstvých surovin. „Není dost dobře možné, aby třicet jídel na lístku mělo stejnou kvalitu,“ říká Alena Špačková.

  • Dívejte se, jaký je couvert neboli prostření. Nejsou ubrusy seprané a otřepané? Mění obsluha ubrusy? Jak vypadají příbory a sklenice?

  • Uvažujte, jestli rozhovor neruší příliš hlasitá hudba nebo ruch z ulice.

  • Sledujte, jak se chová obsluha. „Nejde jenom o úsměv a to, že k nám přijde hned a opakovaně se vrací, ale soustředíme se třeba i na to, jestli servíruje jídlo všem najednou a také odklízí ze stolu najednou,“ připomíná Alena Špačková.

Pokud se rozhodnete dát na doporučení svých známých, zeptejte se, kdy v restauraci byli naposledy. Kuchaři a další personál se mění, vše už může být jinak.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.