J. Vaněček: Život bez popelnice
Na svou babičku, která se celý život obešla bez popelnice, v Rozhlasovém sloupku vzpomíná krumlovský spisovatel Jan Vaněček.
Moje babička bydlela na vesnici a nikdy neměla popelnici. O letních prázdninách jsem často jako kluk u ní pobýval. Mám na tu dobu hezké vzpomínky, zejména na to, jak uměla hospodařit.
Všechno dokázala zužitkovat. Trávu v sadu pokosila a usušila, aby měla seno pro králíky. Použitou podestýlku z králíkárny ukládala na kompost a na podzim zarýpala i s listím do záhonů jako hnojivo. Slupky z brambor uvařila ve vodě a naservírovala do žlabu prasátku. Nať z mrkve, celeru, petržele a slupky z jablka i kedlubnů dávala králíkům.
Nádobí myla babička ve škopíku, a pak tu vodu se zbytky jídla poskytla slepicím, aby ochutnaly, co bylo k obědu. Vždycky už netrpělivě v oploceném výběhu čekaly, až to přinese. Dostávaly také skořápky od vajec, aby měly vápno na nová vajíčka.
Ani drobky nepřišly vniveč, odnesla je do krmítka ptáčkům. Kůže z králíků pověsila v kůlničce na hřebíky, aby vyschly. Jednou ročně přijel kůžičkách a vykupoval je. Takže i něco utržila. Mám aspoň na elektriku, říkávala. Kočce lila do misky zbytek mléka od snídaně. A vedla ji k tomu, ať si nachytá myši. Neměla ráda, když leniví.
Jezdili jsme s trakařem do blízkého lesa na oklešťky a do pytle nasbírali šišky. Tím pak v kamnech topila. Pochvalovala si borové šišky, dobře jí při nich pekla trouba. Koláčky byly z ní jedna radost.
Popelem ze dřeva posypala kompost, záhony nebo trávník. „Je to dobré hnojivo,“ vysvětlila mi, proč to dělá, a abych si to pamatoval.
Kdyby se dožila dneška a uviděla, co všechno se do popelnic a kontejnerů vyhazuje, měla by z toho hlavu v pejru. To taky říkávala, když ji něco vykolejilo.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.