V Krumlově se živila jen jídlem z popelnic, promítla to do obrazů v Schieleho centru
Umělkyně, která si říká TOY_BOX, právě vystavuje v Českém Krumlově. V Egon Schiele Art Centru, kde byla na tvůrčím pobytu, dostala k dispozici rozměrný sál.
Na jeho stěny a vysoké stropy přenesla svou zkušenost se streetartem, se kterým kdysi začínala. I v Českém Krumlově potvrdila, že ji stále zajímají ekologická a sociální témata, lidé bez domova, děti, opuštěná zvířata.
„Vystavuji tady několik témat. Je to téma lidí, kteří žijí na okraji společnosti, bezdomovců, potom jsou tu obrazy, které reagují na práva zvířat, a je to zarámované velkoformátovými kresbami, které popisují moje zkušenosti ze stáže v Českém Krumlově,“ říká TOY_BOX.
Ve spodním patře expozice se podle svých slov zaměřuje na problémy současného světa, nabízí svůj pohled na ně, na galerii se pak návštěvníci mohou setkat s její rodinou. „To jsou teď dvouletá dvojčata. Vidíte tam jejich portréty, které zobrazují mojí obrovskou radost z té situace, z toho, že se narodila, jsou živá a zdravá,“ dodává.
I v Krumlově je patrné, že umělkyně vyšla ze street artu. „Street art se přenáší do galerie snadno, mnohem snadněji, než je tomu naopak. Já jsem jen vzala takovou svoji metodu, to znamená, že pokryju co největší plochu co největšími obrázky, a převedla ji do tohoto krásného sálu Egon Schiele Art Centra,“ popisuje TOY_BOX.
Na velkoformátových kresbách zachycuje své dojmy z pobytu v Českém Krumlově. Je tu například autoportrét, který zobrazuje umělkyni, jak leze do popelnice. „Měsíc jsem se tu živila jen z toho, co jsem našla v popelnici za obchodním domem, abych upozornila na plýtvání jídlem,“ vysvětluje.
O TOY_BOX je také známo, že pomáhá zvířatům v nouzi. „Byla doba, kdy jsem si brala psy do dočasné péče. Z té mi zůstal pes, kterého si návštěvníci mohou prohlédnout na jednom z pláten a který byl neadoptovatelný, protože je to týraný pes z množírny. Je to důsledek lidského šlechtění psů, kdy my jsme vyšlechtili psy jako naše společníky, přitom je necháváme chcípat v útulkách,“ říká.
Výstava TOY_BOX je součástí projektu s názvem Pohledem ženy, který Egon Schiele Art Centrum připravilo ke stému výročí samostatného Československa.
Rozhovor s umělkyní TOY_BOX přináší kulturní magazín Kavárna, který si můžete poslechnout v odkazu výše. Dále se dozvíte, jak dopadla anketa Audiokniha roku, nahlédnete do Muzea Jindřichohradecka, kde obnovují slavné Krýzovy jesličky, a uslyšíte recenzi na knihu Tajný život stromů.
Související
-
Inspiruje ji Afrika, maluje v jižních Čechách. Radu Tesaro Kirby ovládla světovou soutěž
Laguna plná velkých čápů marabu uprostřed divočiny. Právě tenhle obraz české malířky Radu Tesaro Kirby zaujal porotce soutěže Wildlife Artist of the Year 2018 v Londýně.
-
Prácheňské muzeum v Písku zve do Oázy hororu v poušti nudy
Oáza hororu v poušti nudy. Tak zní název výstavy, kterou Prácheňské muzeum v Písku zahajuje novou sezónu. Představuje díla dvou autorek – Blanky Dvořákové a její dc...
-
Nová galerie v Českých Budějovicích nabízí pop-art a plakátovou tvorbu
Současného českého malíře Zdeňka Šorfa představuje českobudějovická Galerie 1. Ta se zaměřuje právě na moderní umění, pop-art a plakátovou tvorbu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.