Ivan Mls: Vzdělanost

7. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Studium (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Mrkli jste se dnes po ránu do kalendáře? Tak vám asi neušlo, že svátek mají Heřman a Hermína a že 7. duben je významným dnem Dnem vzdělanosti. Jenom u nás.

Stanoven byl na počest počinu císaře Karla IV., který 7. dubna roku 1348 založil pražskou univerzitu. To jen na vysvětlenou.

No a já bych teď ještě potřeboval vysvětlit, co je to ta vzdělanost. Lidovou definici vzdělání znám – to je to, co nám zbyde, když zapomeneme, co jsme se naučili ve škole. Ale vzdělanost? Kdybych nad vzdělaností začal bádat právě na základě svého vzdělání, a upozorňuji, že školu mám už dávno, dávno za sebou, tak bych nejspíš dospěl ke zjištění, že se bude jednat o jakousi lidskou vlastnost.

Je ženského rodu a má koncovku –ost, stejně jako třeba chytrost, hloupost, zbabělost, nezištnost, houževnatost, náruživost, žárlivost, lenost či pilnost. No jo, jenže jak se taková vlastnost jménem vzdělanost projevuje navenek? To je otázka.

Že jako dávám všem najevo, jak jsem chytrý a jaký mám přehled? To je spíš povýšenost… Když hodně mluvím, byť chytře, tak je to žvanivost, někdy až otravnost. Svým konáním taky asi vzdělanost moc dobře dát najevo nemohu – tady může jít spíš o rozhodnost či váhavost, rukama zase nejlépe vyjádřím svou zručnost nebo nešikovnost, nasloucháním či upřeným koukáním dám najevo pozornost či vnímavost.

Prostě, se vzdělaností je to těžké, když se nedá nějak přesně uchopit a definovat. K tomu všemu se teď ještě každou chvilku ozývají obavy, že současná dlouhodobá distanční školní výuka může negativně ovlivnit vzdělanost národa. Tak teď jsem opravdu v koncích.

Že by ta vzdělanost byla nějaká kolektivní vlastnost? Jestli je to tak, pak bych všem školákům a studentům radil, aby svoje vzdělávání, byť distanční, nebrali na lehkou váhu. Rozhodně nemám zájem, aby mi kvůli nim poklesla moje vzdělanost. Navíc, když zatím nevím, zda by se mě v tom případě zmocnila dříve naštvanost nebo lítost.

autor: Ivan Mls | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.