Huňatý Flanderský bouvier je dobrý hlídač a to, co ho jednou naučíte, si pamatuje navždy
Honácké plemeno vyšlechtěné v 17. století, které během válek málem vyhynulo, ale díky nadšeným chovatelům se ho podařilo ve dvacátých letech minulého století oživit. To je Flanderský bouvier.
Jedná se o středně velkého psa s bohatou srstí, která ho měla chránit před drsným počasím Flander. Plemeno je původně pracovní, honácké.
„Pes se používal k honění dobytka na jatka, což bývaly i několik desítek kilometrů dlouhé trasy na několik dní. Flanderský bouvier dokázal na dobytek naskakovat a doslova ho odrážet. Tohle mu zůstalo dodnes, on opravdu umí z jednoho místa nadskočit na metr, metr a půl,“ popisuje chovatelka Iveta Nováková z Malovic.
V Belgii slouží jako policejní pes
Flanderský bouvier nejen honil dobytek, ale také strážil honáky, i proto se dnes využívá k hlídání. A například v Belgii slouží jako policejní pes, protože má mimo jiné výborný čich.
První pár bouvierů k nám byl dovezen v roce 1985, o dva roky později byl odchovaný první vrh. „Bouvieři jsou tady přes třicet let, počet zapsaných zvířat je kolem tisíce. To za třicet let není žádné velké číslo, rozhodně nehrozí množírna,“ dodává Iveta Nováková.
Pes vypadá mohutnější, než ve skutečnosti je. Feny váží kolem 30 kilogramů, psi kolem 40 kilogramů, ale mohou mít i o deset více. V kohoutku pes měří 62 až 68 centimetrů, fena je nepatrně menší.
Srst musí být nejen huňatá, ale i dostatečně drsná. „Měla by se pravidelně pročesávat a zkracovat. V období línání je nutné mrtvou srst vytahat a pak už se tolik necuchá,“ popisuje chovatelka.
Psovi je dobře v podzimním, zimním a jarním počasí, léto nemá moc rád, protože je mu horko. „Často se pak ráchá v rybníce, ale je potřeba dávat pozor, pokud je pes mokrý, protože srst se může zapařit. Je třeba srst vysušit,“ doplňuje Iveta Nováková.
Francouzský buldoček je velmi žádané plemeno, proto pozor na množírny
Francouzský buldoček je vhodný do mnoha domácností, je lehký, dá se snadno zvednout, nepotřebuje mnoho krmení ani péči o srst. Velký problém však mohou znamenat schody v domě.
Flanderský bouvier má podle ní zajímavou povahu v tom, že si hodně pamatuje. „To, co ho jednou naučíme, mu většinou zůstává do konce života. Proto je výchova náročnější, nesmíme moc dělat chyby,“ říká.
Svou rodinu pes miluje, k cizím lidem je rezervovaný, ale dobře vychovaný bouvier není zlý ani agresivní. „Mám jenom ty nejlepší zkušenosti, je to rodinný pes, naprosto respektuje lidi v rodině a snaží se je hlídat,“ uzavírá chovatelka.
Flanderského bouviera představuje magazín Máme rádi zvířata. Dále připravuje majitele psů na méně radostnou chvíli a radí, co dělat s tělem čtyřnohého kamaráda, který odešel do zvířecího nebe.
Související
-
Německý špic vlčí je skvělý rodinný společník a hlídač, můžete s ním zkusit i tanec se psem
Zhruba sto štěňat německého špice vlčího se ročně rodí v České republice. Toto plemeno u nás tedy není příliš rozšířené, ale podle zkušeného chovatele se hodí pro každého.
-
Německá doga je přátelská, stačí jí gauč a procházky, ale majitel nesmí být cholerik
Je to obří plemeno, tudíž by majitel měl mít adekvátní sílu, aby psa zvládl. Tak mluví o chovu německých dog veterinář Milan Štourač. „K výchově je síla potřeba,“ říká.
-
Vykoupat, vyfénovat a narovnat kudrny. Psa je třeba před výstavou zkrášlit
Téměř 3500 psů a samozřejmě také mnoho lidí zaplnilo minulý týden výstaviště v Českých Budějovicích. Uskutečnila se zde oblíbená Mezinárodní výstava psů všech plemen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka