Vykoupat, vyfénovat a narovnat kudrny. Psa je třeba před výstavou zkrášlit
Téměř 3500 psů a samozřejmě také mnoho lidí zaplnilo minulý týden výstaviště v Českých Budějovicích. Uskutečnila se zde oblíbená Mezinárodní výstava psů všech plemen.
Na programu byly přehlídky, vyhlášení nejkrásnějšího psa, soutěž o nejhezčí psí pár nebo nejlepšího veterána.
V soutěži mladých vystavovatelů zabodovala Nikola Zlámalová ze Zlína s irským setrem Edou. Se psem cvičí rok a půl a v Českých Budějovicích jim to vyneslo první místo. Podle dvanáctileté Nikoly je nejtěžší teorie, kde se kladou otázky, ale těžké je i předvedení psa.
Náročná je však také příprava před samotnou výstavou. „Musíme ho ostříhat, vykoupat a vyfénovat mu kudrny do rovna,“ popisovala Nikola. Irský setr Eda si podle ní výstavy užívá a rád se ukazuje. Mladá chovatelka tak má ideálního parťáka.
Zkřížili slovenského a kanadského psa, vznikl český horský
Na Mezinárodní výstavě psů byl k vidění i český horský pes. „Je to velmi mladé plemeno, jehož chov začal před 41 lety v chovatelské stanici Kopeček. Skupinka kynologů se rozhodla, že u nás chybí pes, který by měl sportovní využití pro spřežení. Zkřížili fenku slovenského čuvače s kanadským saňovým psem,“ vysvětlila chovatelka Jana Gurtnerová. Ta do Českých Budějovic přijela s patnáctiměsíčním Montym, který tu získal titul ve třídě mladých psů.
Český horský pes je silný, odolný, schopný pracovat velmi dlouho a neúnavně i za extrémních klimatických podmínek. „Má velmi rád pohyb přírodě, chodíme s ním na dlouhé túry, zvládl i cestu vlakem a autobusem, je to všestranný pes,“ popsala Jana Gurtnerová.
Plemeno se používá jako ovčácké a záchranářské, ale i jako lavinové, pastevecké, hlídací a rodinné. Český horský pes je přátelský k lidem, snášenlivý ke psům i ostatním domácím zvířatům. Měl by být ale celoročně ubytován venku, pro držení ve městech se nehodí.
Výstava v Budějovicích je prestižní
Mezinárodní výstava psů v Českých Budějovicích je jednou z prestižních. Potvrdil to mezinárodní rozhodčí Tibor Havelka, který se posuzování psů věnuje už 42 let. Zkušenosti mu umožňují posuzovat všechna plemena. „Já si myslím, že to je dlouhými roky, to se nedá naučit za chvilku,“ řekl.
Před každou výstavou se minimálně týden připravuje „Nonstop makám na standardech, na novelách,“ popsal. Jeho poctivý přístup ho zavál například i do Johannesburgu v jižní Africe, kde jsou odlišná pravidla v posuzování.
Podle Tibora Havelky patří české a slovenské výstavy k úplné špičce v Evropě. „Je to jednak organizací, ale také kvalitou rozhodčích. V kruhu rozhodčích se říká, že nejlepší rozhodcovské školy byly slovenská, česká, polská a maďarská. Všechny ostatní jsou slabé,“ uzavřel.
Související
-
Upečte doma sušenky pro psa. Jsou jednoduché a váš mazlíček...
Pokud se rozhodnete vašemu čtyřnohému mazlíčkovi přilepšit, nemusíte kupovat drahé pamlsky v obchodech. Skvělé sušenky pro psa vyrobíte doma jen ze tří ingrediencí.
-
Český fousek je skvělý lovecký pes, ale také hlídač a...
Jediným národním původním psím plemenem je český fousek. Jeho předchůdce choval již Karel IV., od středověku byl nepostradatelnou součástí šlechtických dvorů s práv...
-
Přezdívá se mu šedý duch. Výmarský ohař je skvělý pro práci v lese i jako společník
Robustní statný lovecký pes německého původu, kterému se pro jeho zbarvení přezdívá šedý duch, velmi inteligentní a temperamentní. To je výmarský ohař krátkosrstý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.