Přezdívá se mu šedý duch. Výmarský ohař je skvělý pro práci v lese i jako společník

22. březen 2018

Robustní statný lovecký pes německého původu, kterému se pro jeho zbarvení přezdívá šedý duch, velmi inteligentní a temperamentní. To je výmarský ohař krátkosrstý. Fenku tohoto plemene chová Josef Odehnal.

Prvního výmarského ohaře si pořídil v roce 1986. „Když jsem se s ním dostal na první hon, tak někteří starší myslivci ani nevěděli, co je to za plemeno. Mysleli si, že je to špatně zbarvený německý krátkosrstý ohař,“ vzpomíná.

V posledních deseti letech se ale plemeno stalo velmi oblíbeným. „Využívá se nejen v myslivecké praxi, ale i jako společenské plemeno. To sice úplně neodpovídá jeho původnímu šlechtění a povaze, ale pokud mu majitel dá dostatečné vyžití, není s tím problém,“ říká Josef Odehnal.

Výmarský ohař krátkosrstý na první pohled zaujme stříbrošedou barvou, která může přecházet v myší nebo srnčí šeď. Oproti jiným krátkosrstým ohařům má srst delší, ale krásně přiléhavou. „V jarních měsících trochu líná, asi jako každé plemeno. Srst nepotřebuje speciální péči, stačí běžné kartáčování a dodržování hygieny,“ popisuje chovatel.

Je věrný a naprosto oddaný svému pánu, miluje děti

Dospělý pes měří v kohoutku až 70 centimetrů, fenka může mít až 65 centimetrů. „Už na první pohled působí šlachovitým, dobře osvaleným dojmem,“ doplňuje Josef Odehnal.

Výmarský ohař byl vyšlechtěn k práci v lese, v poli i na vodě. Vyniká hlavně v lese, protože má špičkově vyvinutý nos a údajně i nejlepší držení stopy. Systematicky a vytrvale hledá. Na černou zvěř a zvěř škodící myslivosti je ostrý, ale není agresivní.

Josef Odehnal pracuje jako lesník, a proto se své fence Chiaře může věnovat i přes den. „Snažím se ji vždycky vzít s sebou, aby měla vyžití. Pohyb v lese nebo na poli je to nejlepší, co jí mohu dát,“ vysvětluje.

Výmarský ohař je věrný a naprosto oddaný svému pánu, miluje děti. „Důležitá je už na začátku socializace štěněte, aby si zvykalo na okolí, ostatní psy, rodinu, a důslednost při výchově. Pak je to společník pro všechny členy rodiny a není konfliktní ani při kontaktu s ostatními zvířaty,“ popisuje chovatel.

Na to, že je výmarský ohař aktivním psem, který všude skočí a vše vyšťourá, těší se dobrému zdraví. V chovech se ani nehlídá dysplazie kyčelních kloubů, protože nebyl prokázán větší výskyt této nemoci. Stejně jako u ostatních velkých plemen mu však hrozí torze žaludku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...