Německá doga je přátelská, stačí jí gauč a procházky, ale majitel nesmí být cholerik
Je to obří plemeno, tudíž by majitel měl mít adekvátní sílu, aby psa zvládl. Tak mluví o chovu německých dog veterinář Milan Štourač. „Nemyslím, že by vás doga vláčela od kandelábru ke kandelábru, ale k výchově je síla potřeba,“ říká.
Důležité jsou také podmínky pro chov. „Netvrdím, že musíte mít dům, německé doze stačí gauč, ona je šťastná na divanu, pokud bude s vámi, ale je třeba myslet na to, že dospělý pes může vážit i 90 kilo a když si třeba zlomí nohu, tak se s ním do třetího patra bez výtahu nedostanete,“ připomíná.
Německé dogy jsou podle Milana Štourače vhodné pro aktivní lidi. Pokud někdo cvičí venku, běhá, jezdí na kole, pes to s ním velmi rád absolvuje. Jen je třeba zohlednit jeho věk, štěňata mají ještě křehkou kostru, která se může namáháním poškodit, v roce života už jsou kosti pevnější.
Doga ale bude vděčná i za pomalejší procházku. „Není fixovaná na pohybové aktivity, ale na člověka, se kterým žije. Vybírá si jednu osobu z rodiny, kterou preferuje. Také proto se přestala chovat v armádě, těžko totiž nesla střídání psovodů,“ vysvětluje Milan Štourač.
Pamatuje si, co ji naučíte, ale i křivdu
Plemeno je podle něj velmi přátelské, má rádo lidi a zbožňuje děti. „Je to milý společník, který nevyžaduje žádné velké drezírování. Má možná trochu pomalejší vývoj po psychické stránce, ale není potřeba do ní všechno našlapat jako třeba do německého ovčáka. I když jí to trvá déle, všechno si potom pamatuje. Dlouho si tedy nese i případnou křivdu,“ popisuje chovatel.
Majitel německá dogy by rozhodně neměl být cholerický. „Je to klidný pes, který nemá rád příliš exponované situace,“ zdůrazňuje Milan Štourač.
Plemeno mohou podle něj chovat i starší lidé, ale vždy je třeba přihlédnout k věku a kondici. Když se majiteli něco stane a pes zůstane sám, těžko to nese, kotec v útulku je pro dogy naprosto nevyhovující. Existuje proto už i hnutí Doga v nouzi, které těmto psům pomáhá.
Německá doga může být i metr vysoká. Je to ale na úkor elegance
Původně bylo plemeno šlechtěno k boji, dnes je to především společenský pes. Německým dogám zasvětil svůj život veterinář Milan Štourač, který ve své stanici za 44 let odchoval už 46 vrhů.
Milan Štourač odchoval 46 vrhů německých dog a má i mnoho ocenění z českých a zahraničních soutěží. „Člověku samozřejmě úspěchy dělají radost, ale kvůli tomu dogy nechovám. Mám spoustu krásných jedinců, kteří se válí doma na divanu a v životě na výstavě nebyli, a jsem za to rád. Podle mě je důležité zařídit psovi plnohodnotný a šťastný život,“ komentuje.
Velká psí plemena mají všeobecně kratší dobu života. Průměrný věk dožití německé dogy v Evropě je zhruba šest a půl roku. Výrazně k tomu přispívá přetočení žaludku, které je u těchto psů časté. Milan Štourač si sice vzpomíná i na jedince, který s ním žil třináct let, ale to je výjimka.
Přesto je podle něj mnoho důvodů, proč si německou dogu pořídit. „Je to ušlechtilý nádherný pes, který vám dokáže vrátit všechno, co do něho dáte. Má svoje nároky, ale vyplatí se to. Německá doga dává srdce na tlapce a vyžaduje člověka, který ji nebude zbytečně trestat a nabídne na oplátku srdce na dlani,“ uzavírá.
Rozhovor o německých dogách přinesl magazín Máme rádi zvířata. Dále nabízí reportáž z příměstského tábora zaměřeného na psy a pravidelnou veterinární poradnu.
Související
-
Pokud má pes zakalené oko, může to značit velký problém. Hrozí, že o oko i přijde
Když začne pes přivírat jedno oko, nevěstí to nic dobrého. O tom se v ordinaci veterinářky přesvědčila Zuzana Návarová, která přišla s fenkou Kavalír King Charles španěla.
-
Vykoupat, vyfénovat a narovnat kudrny. Psa je třeba před výstavou zkrášlit
Téměř 3500 psů a samozřejmě také mnoho lidí zaplnilo minulý týden výstaviště v Českých Budějovicích. Uskutečnila se zde oblíbená Mezinárodní výstava psů všech plemen.
-
Přezdívá se mu šedý duch. Výmarský ohař je skvělý pro práci v lese i jako společník
Robustní statný lovecký pes německého původu, kterému se pro jeho zbarvení přezdívá šedý duch, velmi inteligentní a temperamentní. To je výmarský ohař krátkosrstý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.