Hudební vzpomínka na skladatele Aloise Austa a Blahoslava Smišovského i zpěváka Jaroslava Šáchu

11. listopad 2021

Před šedesáti lety zemřel pražský hudební skladatel Alois Aust. Narodil se 26. září 1889 a složil, nebo upravil asi 300 písní. Od svých začátků s ním spolupracoval známý textař Ladislav Jacura. Jednou z jejich společných písniček je polka Panský kovář, která otevírá pořad Dechovkovinky.

13. listopadu oslaví pětašedesátiny bubeník Jan Pečenka z Českých Budějovic. Je členem několika dechovek – Podhoranky, Budvarky a Valdaufinky Ády Školky. Příležitostně vypomáhá i jiným kapelám, třeba Baboukům nebo Úhlavance. K jeho narozeninám zazní méně známý valčík Ády Školky Mít lásku jedinou.

14. listopadu uplyne deset let od skonu věhlasného moravského skladatele Blahoslava Smišovského. Rodák z Dolní Cerekve, kde mu říkali Blahoš, se usadil v Uherském Ostrohu a pro všechny se stal Slávkem. Byl velmi vstřícný a komponoval nejen pro dechové kapely, ale i pro cimbálovky či pěvecké sbory. Na člověka se srdcem na dlani vzpomeneme polkou Měšťanská hospůdka.

Ve věku 79 let zemřel 4. listopadu 2021 bývalý zpěvák Keramičky Jaroslav Šácha. Rodák z Oseku u Strakonic se vydal se na učitelskou dráhu. Nejprve působil v Malšicích, později byl zástupcem ředitele na 1. základní škole v Táboře a nakonec ředitelem 3. základní školy na Maredově vrchu. Celý svůj život zasvětil muzice, nejprve ve Studiu T v táborských podnicích Grand a Chata, posléze s Rozvařilkou a v letech 1987 až 1993 zpíval s Keramičkou. Poté nějaký čas účinkoval s malou kapelou Františka Koutenského a na konci své umělecké dráhy bavil se svým triem například hosty Lázní Bechyně. Hlas Jaroslava Šáchy připomeneme v lidové písni z Táborska Háj, háj, háječku zelený.

Spustit audio

Související