Miloň Čepelka napsal asi 1200 písňových textů, mnohé z nich pro dechovku

23. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ladislav Kubeš gratuluje k blížícím se 80. narozeninám textaři Miloni Čepelkovi

85. narozeniny slaví Miloň Čepelka. Všestranného umělce znají lidé především z Divadla Járy Cimrmana, kde působí od samého počátku. Pravidelní posluchači Českého rozhlasu České Budějovice si pak jistě pamatují i jeho pořad Dechovka, to je moje.

Herec, spisovatel, moderátor, scénárista a cimrmanolog je také autorem písňových textů. Celkem jich napsal asi 1200. Jeho rodný kraj, kam se ve volných chvílích stále vrací, oslavuje píseň Opočenská obora, která otevírá aktuální pořad Dechovkovinky.

Nejvíce písní s texty Miloně Čepelky natočila Veselka. Však také její kapelník Ladislav Kubeš vydal již před pěti lety Miloňovi autorské dvojcédéčko s výběrem z jeho tvorby. Mezi skvosty, při kterých se i dojmete, určitě patří valčík Na zápraží, na výsluní.

Písničky s texty Miloně Čepelky si poslechněte v pořadu Dechovkovinky, dále vás autor Zdeněk Voráč pozve na mnoho akcí s dechovkami. Zahrají Opočenka, Veselka, Hanačka z Břestu, Rožmitálská Venkovanka, Květovanka, Babouci a Moravanka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.