Herec podmanivého hlasu, Cyrano Antonín Kaška: Rozhlas miluji ještě víc než divadlo
„Já jsem se vlastně z Jindřichova Hradce nikdy neodstěhoval a stále tam mám trvalé bydliště, i když mi to dělalo v životě problémy,“ přiznává rodák z města nad Vajgarem, divadelní a rozhlasový herec Antonín Kaška.
Gymnázium vystudoval v Jindřichově Hradci a pak dvouletou nástavbu pro obor radiologický asistent. Po absolvování DAMU, kde jeho spolustudenty byli Miroslav Vladyka nebo Zora Jandová, získal angažmá v Západočeském divadle v Chebu a později se stal významným hercem divadla Josefa Kajetána Tyla.
V Plzni, kde stále žije, také po delší dobu těsně spolupracoval s tamním studiem Českého rozhlasu. Svůj podmanivý hlas uplatnil Antonín Kaška také v recitačním umění, třeba v pražské Viole.
Úspěch sklízel na různých scénách svým představením jednoho herce Cyrano z Bergeracu aneb Sám proti 28. Hrál v řadě televizních seriálů, naposledy ve velmi ceněných Případech 1. oddělení. Vydal desky spojené s velkým autorem Jaroslavem Jakoubkem, jeho kamarádem muzikantem Petrem Přibylem i Václavem Neckářem.
A podílí se dlouhodobě na kulturním obohacování svého rodiště vedle jiného tím, že vystupuje s ochotníky vždy na začátku léta na nádvoří jindřichohradeckého zámku.
Ve svém vyprávění v pořadu Jihočeši Antonín Kaška zavzpomíná na své rodiče, léta jindřichohradeckého dětství i dospívání, studia na DAMU, na divadelní začátky i svého kamaráda, velkého skladatele Jaroslava Jakoubka.
Řeč bude také o rozhlasu, s nímž (zejména tím plzeňským) má Antonín Kaška bohaté zkušenosti. Vztah s tímto médiem ale už má začátky v českobudějovickém rozhlasovém studiu u Tří lvů v době jeho mládí.
„Tenkrát nás pozval pan režisér Ludvík Mühlstein. Já jsem měl to velké štěstí, že si mě vybral, abych s ním honil hlasy ptáků. Vzpomínám si, že jsem byl s panem Mühlsteinem a se zvukařem u rybníka Malý Tisý, kde jsme natáčeli ptačí zvuky. To byla nádhera! Tehdy jsem dokázal poznat po hlase cokoliv, dneska nepoznám už ani vrabce,“ s úsměvem přiznává.
„Rozhlas miluji ještě víc než divadlo,“ dodává herec podmanivého hlasu, Cyrano Antonín Kaška.
Související
-
Češi mají ženy, víno, zpěv, Brazilci pivo, sambu, ženy, vypráví zpěvačka Lenka Novotná
Několik vstupních taktů pořadu vytvoří atmosféru prosluněné Brazílie. Ženský hlas a portugalština patří Lence Novotné, zpěvačce, perkusionistce, baskytaristce a autorce.
-
Malíř Josef Zikmund maloval divadelní kulisy na obří sešívané plátno koštětem
Josef Zikmund se narodil v roce 1927 nedaleko severočeských Teplic. Neutěšená ekologická situace za minulého režimu ho ale přiměla odejít. Malíř zakotvil v jižních Čechách.
-
Jedním z muklů, kteří přišli z koncentráku do Nových Hradů, byl můj táta, prozrazuje Jan Spálený
„Nové Hrady jsou mým poutem k jihu Čech silnějším, ale také nejdramatičtějším. Cítím se být Jihočechem, moje maminka pochází z Kardašovy Řečice,“ říká hudebník Jan Spálený.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.