Hana Hosnedlová: Prázdniny

14. červen 2022

Toužebně očekávané prázdniny jsou už na dosah ruky a s nimi i plány, co všechno by se dalo během oněch letních týdnů prožít. Za mého dětství to byly především pionýrské tábory, které z větší části hradili zaměstnavatelé rodičů.

Tábory  na trvalých základnách měly ubytování v budovách, chatkách, stanech s podsadou, pro starší byly i tábory putovní. Vždycky ale záleželo na vedoucích, jaký program pro své táborníky připravili. Do určitého věku jsem se na tábory těšila – byla to změna, nové prostředí, noví kamarádi...

Přiznám se, že jsem ale tak trošku záviděla spolužákům, kteří na prázdniny jezdívali k babičkám a dědečkům na venkov. Já jezdila „jenom“ k tetě a svým čtyřem sestřenicím do Jindřichova Hradce, ale ani tam jsem se nenudila.

Chodily jsme za město, kde měli teta a strýček zahradu s dřevěnou chatkou, v níž jsme se stejně starou sestřenicí hrdinně přespávaly, chodily jsme plavat do Vajgaru, do „mlíčňáku“ na zmrzlinu nebo do kina, které promítalo jen v určité dny. 

Obdiv sklízeli spolužáci, kteří cestovali za příbuznými na Slovensko a přiváželi si kromě suvenýrů i zásobu slovenských slovíček, mezi kterými byly ceněné zejména nadávky.

Hotovou bombou pak byly výjezdy k moři - do Bulharska, Polska nebo východního Německa. Kdepak nějaká Amerika nebo Asie! 

Ale stejně mám takový neodbytný pocit, že jsme si ty prázdniny tenkrát užívali daleko víc a intenzivněji než dnešní kluci a holky, kteří berou pro nás tehdy nepředstavitelné možnosti skoro za samozřejmost... 

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Hana Hosnedlová: Zip

    Vynálezů, které nám vstoupily do života tak samozřejmě, že si je dneska už ani neuvědomujeme, je celá řada. Dovolím si k těm převratným zařadit i jeden docela běžný...

  • Hana Hosnedlová: Vrbka

    Občas mám při cestování po světě pocit, že objevuji neobjevené – prostě věci, které místní už dávno nevnímají. Považují je za samozřejmé a naprosto nezajímavé.

  • Hana Hosnedlová: První lásky

    Miluju máj, měsíc plný zeleně, květů, vůní i nadějí. Kromě jiného je i měsícem lásky, začíná přeci polibkem pod rozkvetlou třešní...

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.