Hana Hosnedlová: Měsíc lásky

16. květen 2023

Máj je měsícem lásky. Malá vnučka mojí známé však květen povýšila na měsíc lásky ke všemu a ke všem!

Poprvé jsem si to uvědomila, když jsem potkala Naďu s malou Dorotkou, jak si vedly z útulku psa. No, psa, spíš to byl takový smeták na nožičkách s příšerně dlouhou ofinou a velkým předkusem spodních zubů. Mírně řečeno, byl ošklivý. A jak mi potvrdila Naďa, nejošklivější ze všech psů v útulku. Ale Dorotka si ho vybrala, protože prý i on potřebuje, aby ho měl někdo rád.

Při dalším setkání na cestičce mezi Vrbenskými rybníky nás zastihlo už smrákání. Najednou nám těsně nad hlavami něco proletělo a pak to žuchlo u paty stromu. Dorotka se tam hned rozběhla a hlásila, že je to „chudinka netopýrek“ a že je zraněný. Její babička sice odmítala se ho dotknout, ale stejně skončil v Dorotčině pokojíku v krabici. Ani nevím, jak to s ním tenkrát dopadlo.

Potřetí jsme se potkaly v parku. Seděly jsme na lavičce a kolem prošel neuvěřitelně špinavý a otrhaný člověk s vlasy jako chuchvalec koudele. Za ním se táhl šílený zápach. My s kamarádkou jsme si zacpaly nos a neubránily se odsuzující poznámce. Dorotka ale byla jiného mínění: „Chudák pán, nemá pořádný šaty, ani vanu, nikdo se o něj nestará...“

Než jsme ji stačily zadržet, rozběhla se za ním a vnucovala mu vlhčené ubrousky. Bezdomovec se po ní ohnal s peprnou nadávkou, ale Dorotčinu víru nezlomil. „Příště mu přinesu mejdlo,“ prohlásila rozhodně a my jí to už ani nevymlouvaly...

autor: Hana Hosnedlová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Hana Hosnedlová: Cirkus

    Cirkus mne přitahoval už od dětství. Možná, že to bylo tou vůní exotiky... Stával pravidelně na travnatém plácku přes silnici od našeho předměstského domu.

  • Hana Hosnedlová: Holubi

    Sedím si takhle na lavičce u kašny na hlavním budějovickém náměstí, vystavuji tvář zatím zubatému sluníčku a koutkem oka pozoruji holuby. Jsou krotcí a dá se říct, že drzí…

  • Hana Hosnedlová: Audioknihy

    Jsem sice příznivkyní klasických papírových knih, miluju vůni tiskařské černě, ale chápu, proč mladší generace vyhledávají i jiné formy setkání s knihou.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.