Farmáři jsou jiní než ostatní, vždy pomůžou a jsou to neskuteční dříči, říká chovatel ovcí Jan Vejčík
Na farmě v Novohradských horách chová Jan Vejčík ovce. Profesi si vybral i díky svému otci, který chovatelství ovcí a koz vyučoval na vysoké škole. Velkou oporu má v rodině, která se sice farmařením neživí, ale hodně mu pomáhá.
Jan Vejčík se specializuje na dvě plemena, většinu stáda tvoří původní valašky a doplňují je šumavské ovce. „Valašek mám zhruba 200, všechny jsou strakaté, drobnější, mají delší splývavou vlnu. Valaška může být i rohatá, poznáte jí vždycky,“ popisuje.
Každé plemeno ovcí má podle něj i specifickou povahu. „Valašky jsou hodně chodivé, drží se neustále stáda a nemají problém trajdat celý den po pastvině,“ říká.
Vlna jednotlivých ovcí se výrazně liší, ať už barevností nebo hrubostí. „Jsou plemena s jemnou až hrubou vlnou. Jemná se používá například na svetry, hrubá pak na plstění. Valaška má vlnu nejhrubší,“ zmiňuje chovatel.
Žena se tak nudila, až se naučila stříhat
Každá ovce musí být podle vyhlášky minimálně jednou ročně ostříhaná. Jan Vejčík na to má pomocnici. „Moje manželka se u střiže tak nudila, až se to sama naučila,“ usmívá se.
Ovce jsou na stříhání zvyklé. Farmář je posazuje a natáčí tak, aby je plynule, šetrně a rychle ostříhal. „Začíná se na břiše a nohách, protože tam má vlnu nejhorší kvalitu a vyhazuje se. Pak se postupuje od jednoho boku, přes záda ke druhému boku, až vznikne velké rouno, které pomocník odebere, aby vydrželo v dobré kvalitě,“ vypráví Jan Vejčík. Nejrychlejší borci dokáží ostříhat ovci za 35 vteřin.
Čtěte také
Střihači používají různé typy nůžek, manuální i elektrické. „Existuje malá elektrická mašinka na pět až deset ovcí. Velké profesionální nůžky pro velké chovy pak mají úplně jiné nože, kmitání čepelí i držení,“ dodává Jan Vejčík.
Ke zranění ovce dochází výjimečně a jedná se spíš o povrchová zranění. Ovce mají podle Jana Vejčíka nesmírně dobrou samoléčitelskou schopnost, což ale může být i nevýhodou. „Na ovci málokdy poznáte, že jí něco je. Sama se udržuje a léčí. Jakmile chřadne vizuálně, bývá už pozdě,“ vysvětluje.
„Farmaření musí člověk dělat srdcem, s láskou a musí ho to bavit. Lidé, kteří se mu věnují, jsou jiní než ostatní. Jsou hodní. Kdykoli budou moct, pomůžou vám. Neumí říkat ne, jsou ochotní a srdeční. A jsou to neskuteční dříči,“ uzavírá.
Celý rozhovor s Janem Vejčíkem ze Svazu chovatelů ovcí a koz si poslechněte online.
Související
-
Ze začátku jí vadilo, když místo rande musel telit krávu. Teď hospodaří spolu a mají farmu roku
Jsou čtvrtou generací rodu, který se stará o velkou usedlost v Křenovicích na Českobudějovicku. Jakub a Lenka Placandovi teď získali ocenění pro nejlepší farmu roku 2019.
-
Šestnáct pasteveckých psů chrání stádo ovcí na farmě v Muckově před vlky
Vlci opakovaně napadli stádo ovcí na farmě v Muckově na Českokrumlovsku, způsobili tak škodu za dva miliony korun. Chovatelům se nakonec osvědčilo pořídit na ochranu psy.
-
Práce na vesnici v zemědělství je smysluplná a krásná, říká majitelka hoslovické farmy
Terezie Daňková je majitelkou farmy v Hoslovicích. Kromě chovu krav a ovcí se věnuje agroturistice, pořádá rodea a také obnovila tradici prvního jarního vyhánění dobytka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.