Práce na vesnici v zemědělství je smysluplná a krásná, říká majitelka hoslovické farmy
Terezie Daňková je majitelkou farmy v jihočeských Hoslovicích. Kromě chovu krav a ovcí se věnuje oblíbené agroturistice, pořádá rodea a také obnovila tradici prvního jarního vyhánění dobytka.
Její životní dráhu předurčila rodina. „Můj tatínek je veterinář, maminka zootechnička, takže jsem vyrostla v zemědělské rodině. Pak jsem šla do Prahy a tam jsem zjistila, že práce na vesnici v zemědělství, pro zvířata, pro výrobu potravin je smysluplná, krásná a báječná, tak jsem se k ní po deseti letech ve městě vrátila,“ vypráví.
V Hoslovicích Terezie Daňková chová ovce, krávy a má také malé stádo koní, se kterým pracuje na pastvinách. Nechybí ani slepice nebo prase. „To je ale spíš součástí toho vesnického života, ne něco, co by tvořilo ekonomii farmy,“ vysvětluje s úsměvem.
K životu na hoslovické farmě patří už řadu let tradiční vyhánění dobytka na první jarní pastvu. „Podle zjištění kolegů ze strakonického muzea se vyhánělo po staletí. Slavnost prvního vyhnání dobytka je asi dokonce starší než písmo a mě se to vždycky moc líbilo. Když jsme začali farmařit, tak jsem to zorganizovala a tradice se postupně nabaluje. Když vyženete dobytek z chlíva na první jarní trávu, je to něco báječného,“ říká Terezie Daňková.
Celý rozhovor s majitelkou farmy v Hoslovicích si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.
Související
-
Ze začátku jí vadilo, když místo rande musel telit krávu. Teď hospodaří spolu a mají farmu roku
Jsou čtvrtou generací rodu, který se stará o velkou usedlost v Křenovicích na Českobudějovicku. Jakub a Lenka Placandovi teď získali ocenění pro nejlepší farmu roku 2019.
-
Jednoho dne ho práce naštvala, tak šel kydat hnůj ke koním. Teď má farmu v Cunkově
Ve vesničce Cunkov na rozhraní jižních a středních Čech žije pouze osm stálých obyvatel. Zato koní tam mají téměř šestkrát víc. Tamní statek čp. 5 se totiž stal Farmou /Y.
-
Normandský skot nikdy nepoužije rohy jako zbraň. Na člověka vždy reaguje pozitivně, říká chovatel
Normandské plemeno skotu pochází z Francie, do Normandie ho v 9. a 10 století dovezli Vikingové. Nyní se chová po celém světě, ale v Česku se vyskytuje spíše sporadicky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.