Když vztah rodičů nevyjde, je zásadní říct dětem pravdu, zdůrazňuje metodička programu Rozchodem rodina nekončí
Přestože rozvodovost v Česku od roku 2019 znatelně klesá, odborníci to za dobrou zprávu nepovažují. Rozpad rodiny zažívá bezmála 40 procent párů. Zvládnout ho tak, aby jeho dopad na děti byl co nejmenší, pomáhá speciální program organizace Aperio a Ligy otevřených mužů. Ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice ho představila metodička Silvie Novotná.
Program s názvem Rozchodem rodina nekončí funguje od roku 2020. Je vytvořený tak, aby přispěl k dosažení rodičovské dohody a zároveň zabránil vzájemnému konfliktu a jeho prohlubování. Součástí je samostatná skupina pro děti, kterým lektorky pomáhají vyrovnat se s náročnými emocemi.
„Pořádáme ho vždy dvakrát do roka, jednou na jaře a jednou na podzim. Část rodičů přichází na doporučení. Nejedná se o terapie, ale o seberozvoj a vzdělávání. Nejpodstatnější částí jsou skupinová setkání, která se odehrávají osm týdnů vždy jedenkrát za týden,“ popisuje program metodička poradenství organizace Aperio Silvie Novotná.
Rodičovská dvojice není společně v jedné skupině, párkrát se setkají zvlášť muži a ženy, poté se různě prostřídají. „Oba rodiče projdou stejným obsahem. Program je interaktivní a obsahuje nespočet cvičení. Můžete si třeba i vyzkoušet různé komunikační techniky. Hodně pracujeme už na samotné rodičovské dohodě,“ upřesňuje.
Když dítěti rozchod rodičů sdělujeme, je podle Silvie Novotné zásadní nelhat. „Je to strašně důležité. Musíte jim říct pravdu, ale takovou, která odpovídá jejich rozumovým schopnostem a je v souladu s nastavenou komunikací v rodině. Vyžaduje to přípravu, nemůžete to na ně vyhrknout jen tak. Optimálně by to oba rodiče měli říct společně,“ radí.
Celý rozhovor se Silvií Novotnou o programu Rozchodem rodina nekončí si poslechněte online.
Související
-
Dva domovy dítě po rozchodu rodičů zvládne, dvě školy už přináší velkou zátěž, říká advokátka
Když se rozpadne rodina, může být šance na rozumný rozvod dohodou a uspořádání poměrů k dětem společnou péčí. To je podle právničky Jany Tomešové ideální varianta.
-
Když přijde puberta, rodiče nesmí rezignovat a zároveň by měli mít něco svého, říká poradkyně
BENefice přátelství – tak se jmenuje knížka Aleny Čarvašové a její třináctileté dcery Jany. Částečně fiktivní, částečně autobiografický příběh zrcadlí důležitá témata.
-
Lidé ztrácí snahu řešit problémy ve vztazích. Tím na celý život ovlivní děti, upozorňuje poradkyně
Přibližně každé druhé manželství skončí rozvodem. Znesváření manželé bývají pohlceni svými spory a často si ani neuvědomují, že konec vztahu se nedotýká jen jich samotných.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.