Eva Kadlčáková: Řeka lásky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy láska

Láska je teď všude. Kouká na nás z výloh, vyčuhuje z reklam, sype se z Valentýnek a teče z internetu. Některým z nás svítí z očí, jiným zní v uších. A toho bych se chytla. Když totiž projdeme archiv uměleckých děl, máme fejeton o lásce jako vyšitý. Takže:

LOVE IS ALL ARROUND. Láska je všude kolem. LOVE IS IN THE AIR – láska je ve vzduchu. Ať je máj, anebo únor. Šalamounova píseň nelže: LÁSKA JE VĚČNÁ. DOKUD TRVÁ, dodává jeden francouzský autor. LÁSKA JE totiž…

LÁSKA JE NEHODA. Uhodí a nikoho z nás se neptá. LÁSKA JE LÉK, LÁSKA JE DAR. LOVE IS LIKE OXYGEN – je jako kyslík. Nemůžeme bez ní žít. MÁLO MÁM LÁSKY TVÉ, stěžujeme si občas, to když nám úzkost svírá hrudník, DEJ MI VÍC SVÉ LÁSKY, škemráme. LÁSKO MÁ, JÁ STŮŇU, kňouráme.

Jelikož LOVE IS A DRUG – láska je droga. V těle se chová jako kokain. Vyplavuje koktejl dvanácti libých hormonů, snadno se tedy může stát, že jsme OPILÍ LÁSKOU, že bez ní zažíváme ŽÍZEŇ LÁSKY. Že všechno, co potřebujeme, je právě a jedině láska – ALL YOU NEED IS LOVE.

Řítíme se pak světem jako METEOR LÁSKY a JMÉNEM LÁSKY jsme schopni prakticky všeho. Titulek písně od Chinaski praví: LÁSKA A JINÁ NÁSILÍ. LÁSKA JE VÁLKA zpívá se v jiné písni. Ano, PRÝ SE i TOMU ŘÍKÁ LÁSKA. A taky: LOVE IS YOUR WEAPON – láska je tvá zbraň. Anebo: LOVE IS A SHIELD – láska je štít. 

Čtěte také

V běžném životě je ovšem daleko častěji LÁSKA TA NEBEZPEČNÁ VĚC. Může nás ohrozit i na životě, propadneme-li jí příliš: TOO MUCH LOVE WILL KILL YOU, to mi věřte. A věřím, že věříte. Protože většina z nás už DAŇ Z LÁSKY SVÉ zaplatila. A ví, že LOVE IS LIKE THE WIND – láska je jako vítr – a KEĎ ODCHÁDZAJÚ LÁSKY, KRÁTKE LÁSKY, VTEŘINOVÉ LÁSKY i LÁSKA NA STO LET, že to bolí…

Jenže: ačkoli SEN LÁSKY se vytrácí, LÁSKA SE NEZTRÁCÍ. LÁSKA JE LÁSKA a nedá se jí poručit. Zůstává v nás ještě dlouho, i když už o ni druhá strana nestojí. ACH, TA LÁSKA NEBESKÁ… LÁSKO PROKLATÁ!

BEZ LÁSKY ovšem LÁSKA NENÍ, a tak dříve či později začneme znovu věřit, že nová LÁSKA SE NÁM MŮŽE STÁT. Že znovu zažijeme svou LOVE STORY a že padajíce - FALLING IN LOVE – do moře lásky (A SEA OF LOVE) si tentokrát nesrazíme vaz. Stojí to za pokus: ŠKODA LÁSKY, která padne vedle!

Spustit audio

Související