Eliška Novotná: Chleba s řízkem

6. září 2022

Myslela jsem, že už se to nedělá, ale prý se pořád na výlet smaží řízky. Dříve to bylo běžné – jen se sedlo do vlaku cestou na hory, dovolenou nebo nedělní výlet, už to v kupé zavonělo.

Tehdy se ovšem neřešilo, zda je smažené zdravé, či ne a také se k tomu nepřikusovalo rajče jako dnes, protože kdo by kupoval takovou drahotu, která ani nezasytí a stejně je jen v létě. Řízek se vložil mezi dva suché chleby a všichni si pochutnali.

Teď jsem ale zaznamenala panickou zprávu: V nynější mizerné ekonomické situaci už nebudeme jíst řízek s chlebem, ale chleba s řízkem!

Jsem zmatena: Už to nebudou dva chleby s jedním řízkem (tedy viditelná převaha chlebů), ale třeba dva chleby s jedním soustem řízku, jen tak aby se neřeklo? A co když bude chleba dražší než vepřové, nebude nám chléb při nedostatku obilí vzácnější než maso?

Škrábu dětem na výlet mrkve a uvažuji, co jsem to vlastně četla. Ekonomickou prognózu? Záměrnou desinformaci? Či snad prostě jen miliontou fake news? Každopádně jsem se pobavila a teď si jdu dát mléko s kávou, jak to mám ráda.

autor: Eliška Novotná | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

  • Eliška Novotná: Taková, či maková

    Na teploměru 26 stupňů a já sotva lapám po dechu. Co to se mnou je, to vedro přece není tak strašné! No jo, vlhkost vzduchu 72 procent. Ta kombinace, ta je vražedná!

  • Eliška Novotná: Sirky

    Já vím, že sirky jsou teď zápalky, i když nevím proč. Ale pro mne to jsou pořád sirky, jen v obchodě si říkám o zápalky, abych ty u kasy nevyváděla z jejich jistot.

  • Eliška Novotná: Kniha do ruky

    S koncem igelitových tašek zadarmo se rozmohl nešvar nezabalení nákupu vůbec. A to tedy, jak jsem na světě dlouho, nepamatuji.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?