Co s námi bude dál, to je pěkný duet Chantal Poullain s výborným muzikantem Štěpánem Markovičem
„Kolotoč, napsala jsem to já… Protože mám pocit, že život běží pořád rychleji a rychleji. Mám v hlavě kolotoč. Ten se točí a točí, ráno, odpoledne a večer.“ Těmito slovy šarmantní Chantal Poullain okomentovala šanson s jejím vlastním francouzským textem a hudbou Dana Fikejze Carrousel, tedy Kolotoč.
Chantal Poullain pochází z francouzského Marseille, jako dívka se věnovala baletu a už záhy se rozhodla pro herectví. To ostatně studovala ve švýcarské Ženevě, ale předtím žila nějakou dobu v Anglii.
Uvažovala o životě v Americe, avšak její plány změnila láska ke známému českému mimovi a herci Bolkovi Polívkovi, a tak místo za oceán zamířila Chantal v osmdesátých letech za železnou oponu, do Československa. Tady se uplatnila po boku svého tehdejšího manžela nejen na divadle, ale také ve filmech Věry Chytilové. Pak pokračovala v sólové herecké kariéře v Klicperově divadle v Hradci Králové a na pražských scénách Ungelt, Na zábradlí a v činohře Národního divadla.
Čtěte také
Ovšem v posledních letech vstoupila Chantal Poullain, jejímž synem je také známý herec Vladimír Polívka, do povědomí českých posluchačů i jako šansoniérka. Koncertuje s triem skvělého jazzového saxofonisty a vlastně Jihočecha Štěpána Markovice, s nímž, a též s kontrabasistou Matějem Černým a klavíristou Ondřejem Kabrnou, natočila před šesti roky šansonové album.
To zahrnuje songy jak původní, tak převzaté (například od Charlese Treneta) zpívané v jazyce francouzském. Až na jednu výjimku, tou je duet se Štěpánem Markovičem Co s námi bude dál (autorem a interpretem originálu je populární francouzský folk-jazzový písničkář Cali).
A o tomto songu, o hudebních vzorech, ale také o zdrojích síly a radosti si s paní Chantal povídal autor pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu.
Související
-
Trumpetista Joe Newman natáčel i s českými muzikanty a obal k desce měl od Andyho Warhola
V hudebním pořadu si více všimneme stého výročí narození velké osobnosti – amerického černošského trumpetisty, kapelníka, také autora a popularizátora jazzu Joea Newmana.
-
S oslavenkyní Helenou Vondráčkovou o jazzu, skupině Strýci a také Paprscích s Martinem Kratochvílem
„Jazzovou hudbu miluji od mládí, vždy jsem ji ráda poslouchala a obdivovala zpěvačky Ellu Fitzgerald nebo Sarah Vaughan. A sama jsem si jazz zazpívala se skupinou Strýci.“
-
Pro Josefa Abrháma, herce, ale také velmi dobrého pianistu, byl jazz únik a veselá muzika
„Jazz je pro mě únik. A tvorba na místě. Dohodnete se na nějakém tématu a pak si s rozkoší utečete na stavbě těch akordů do úplně jiných světů,“ řekl jednou Josef Abrhám.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.