Pro Josefa Abrháma, herce, ale také velmi dobrého pianistu, byl jazz únik a veselá muzika
„Jazz je pro mě únik. A tvorba na místě. Dohodnete se na nějakém tématu, které je dané, a pak si s rozkoší utečete na stavbě těch akordů do úplně jiných světů. Je vzrušující, když vidím v orchestru pět šest bezvadných sólistů, jak se střídají u mikrofonu a každý to téma chytí a zpracuje, přičemž ten druhý má z toho radost – a pak to hrají unisono nakonec. Pro mě je jazz veselá muzika, která mě okamžitě mobilizuje.“
Tak odpověděl jednou při větším rozhovoru autorovi pořadu V náladě swingu, potažmo jazzu vynikající český herec, noblesní člověk, ale také velký příznivec jazzu a dobrý pianista Josefa Abrhám, který odešel kamsi výše v tomto týdnu.
A právě jeho milou vzpomínku na námluvy s jazzovým pianem vám v hudební půlhodince přiblížíme a přidáme dvě písničky jím zpívané.
Tuxedo Junction – to byl velikánský swingový šlágr orchestru Glenna Millera, který také pěkně zahrál Rozhlasový swingový orchestr pod vedením Josefa Krejčíka o Dni otevřených dveří Českého rozhlasu České Budějovice.
Autorská původní verze byla dílem orchestru výborného černošského trumpetisty Erskinea Hawkinse, který tuto skladbu zřejmě pojmenoval podle jedné tančírny v předměstí rodného Birminghamu v Alabamě, kde prožil mládí. A příběhu Erskinea Hawkinse a jeho orchestru se dotkneme.
A také zahrajeme dvě písničky od Sester Skovajsových, otevřeme tak malou kapitolu dějin českého swingu. Sestry Skovajsovy (Jiřina, Slávka a Lída) byly na rozdíl od známějších Allanových sester v sesterském vztahu a nahrávaly zejména s orchestrem Bobka Bryena. Od 50. let se jako zpěvačky věnovaly ponejvíce dechové hudbě.
Související
-
Před 110 roky se narodil jazzman Gil Evans, který inspiroval i slavné české muzikanty
Je tomu právě 110 let, co se v kanadském Torontu narodil slavný jazzman, pianista, aranžér, kapelník a skladatel Gil Evans. S matkou se pak přestěhoval do Kalifornie.
-
Altsaxofonista s nádherným tónem Earl Bostic i století od narození kontrabasisty Charlese Minguse
V superlativech se psalo o altsaxofonistovi Earlu Bosticovi, i když ortodoxní jazzoví fandové jeho technicky dokonalou hru úplně nedocenili. Asi kvůli komerčním úspěchům.
-
Velkopáteční swingové a jazzové zastavení s proslulými baladami i písničkami Josefa Kainara
Jednoho březnového dne roku 1939 přišla třiadvacetiletá Billie Holiday k mikrofonu v newyorském klubu. Pak syrově a emotivně zazpívala: „Jižní stromy nesou divné ovoce...“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://budejovice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka