Před 110 roky se narodil jazzman Gil Evans, který inspiroval i slavné české muzikanty

13. květen 2022

Je tomu právě 110 let, co se v kanadském Torontu narodil slavný jazzman, pianista, aranžér, kapelník a skladatel Gil Evans. S matkou se pak přestěhoval do Kalifornie. Rozhodující zvrat v Evansově životě směrem k jazzu nastal na prahu adolescence, kdy poslouchal nahrávky Louise Armstronga a Duka Ellingtona.

Sám se naučil hrát na piano, skládat i aranžovat. I když už Gil Evans vedl vlastní band ve 30. letech, dobrou reputaci si získal až o deset roků později, kdy aranžoval pro orchestr Claudea Thornhilla. Jeho tehdejší aranžmá jsou dodnes vnímána jako předzvěst zvuku moderních big bandů.

Gil Evans se silně zajímal o evropskou klasiku a etnickou hudbu. V tomto ohledu nejpozoruhodnější výsledky přineslo album Španělských skic, které si prý známý český muzikant Jan Spálený oblíbil natolik, že už je nevrátil jejich původnímu majiteli, dirigentovi a pianistovi Václavu Zahradníkovi, který si potom ztrátu kompenzoval tím, že si zase ponechal jinou desku, na níž se podílel Gil Evans, a jež patřila publicistovi Antonínu Matznerovi.

Čtěte také

Tuto publikovanou úsměvnou historku s českou souvislostí můžeme zarámovat konstatováním, že se slavný kapelník Gil Evans těmto třem a samozřejmě mnoha dalším příznivcům představil se svým orchestrem osobně v 70. letech v pražské Lucerně.

Velmi ceněné byly společné nahrávky Gila Evanse s trumpetistou Milesem Davisem. Ovšem jeho  sólovým zřejmě nejpřitažlivějším projektem bylo album odpoutání se od cool jazzu, Out Of The Cool, z počátku 60. let, a my jsme z něj pro vás vyjmuli nádhernou baladu Where Flamingos Fly, Kde létají plameňáci, kterou už předtím Evans aranžoval pro zpěvačku Helen Merrill. Gil Evans skonal v roce 1988 v Mexiku ve věku 75 let.

V pořadu vás také pozveme skrze dvacet let staré nahrávky Swingového orchestru Václava Hlaváče na Den otevřených dveří Českého rozhlasu České Budějovice, ještě se vrátíme k nedávnému jubileu význačného člena orchestru Gustava Broma, trombonisty a autora Mojmíra Bártka a také zahrajeme v jazzovější podobě jednu písničku, kterou zařadil časopis Billboard na přední místo žebříčku songů nejvíce se hodících k pátku třináctého.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související