Před 110 roky se narodil jazzman Gil Evans, který inspiroval i slavné české muzikanty
Je tomu právě 110 let, co se v kanadském Torontu narodil slavný jazzman, pianista, aranžér, kapelník a skladatel Gil Evans. S matkou se pak přestěhoval do Kalifornie. Rozhodující zvrat v Evansově životě směrem k jazzu nastal na prahu adolescence, kdy poslouchal nahrávky Louise Armstronga a Duka Ellingtona.
Sám se naučil hrát na piano, skládat i aranžovat. I když už Gil Evans vedl vlastní band ve 30. letech, dobrou reputaci si získal až o deset roků později, kdy aranžoval pro orchestr Claudea Thornhilla. Jeho tehdejší aranžmá jsou dodnes vnímána jako předzvěst zvuku moderních big bandů.
Gil Evans se silně zajímal o evropskou klasiku a etnickou hudbu. V tomto ohledu nejpozoruhodnější výsledky přineslo album Španělských skic, které si prý známý český muzikant Jan Spálený oblíbil natolik, že už je nevrátil jejich původnímu majiteli, dirigentovi a pianistovi Václavu Zahradníkovi, který si potom ztrátu kompenzoval tím, že si zase ponechal jinou desku, na níž se podílel Gil Evans, a jež patřila publicistovi Antonínu Matznerovi.
Čtěte také
Tuto publikovanou úsměvnou historku s českou souvislostí můžeme zarámovat konstatováním, že se slavný kapelník Gil Evans těmto třem a samozřejmě mnoha dalším příznivcům představil se svým orchestrem osobně v 70. letech v pražské Lucerně.
Velmi ceněné byly společné nahrávky Gila Evanse s trumpetistou Milesem Davisem. Ovšem jeho sólovým zřejmě nejpřitažlivějším projektem bylo album odpoutání se od cool jazzu, Out Of The Cool, z počátku 60. let, a my jsme z něj pro vás vyjmuli nádhernou baladu Where Flamingos Fly, Kde létají plameňáci, kterou už předtím Evans aranžoval pro zpěvačku Helen Merrill. Gil Evans skonal v roce 1988 v Mexiku ve věku 75 let.
V pořadu vás také pozveme skrze dvacet let staré nahrávky Swingového orchestru Václava Hlaváče na Den otevřených dveří Českého rozhlasu České Budějovice, ještě se vrátíme k nedávnému jubileu význačného člena orchestru Gustava Broma, trombonisty a autora Mojmíra Bártka a také zahrajeme v jazzovější podobě jednu písničku, kterou zařadil časopis Billboard na přední místo žebříčku songů nejvíce se hodících k pátku třináctého.
Související
-
Altsaxofonista s nádherným tónem Earl Bostic i století od narození kontrabasisty Charlese Minguse
V superlativech se psalo o altsaxofonistovi Earlu Bosticovi, i když ortodoxní jazzoví fandové jeho technicky dokonalou hru úplně nedocenili. Asi kvůli komerčním úspěchům.
-
Světová hvězda „Funny Girl“ Barbra Streisand dokázala, že ošklivé káčátko se může stát ideálem
„Nejsem zpěvačka, ale herečka, která zpívá,“ řekla kdysi megastar filmové a hudební zábavy Barbra Streisand. A jako by v této větě bylo ukryto to, co je na ní fascinující.
-
Dubnové přeháňky, trochu bossa novy, Milord ve smutných souvislostech i swing podle Mikiho Ryvoly
Není vyloučené, že vás zastihla nějaká dubnová přeháňka, a tak možná budete ještě vnímavější k tomu, že jako první skladba ve swingové a jazzové náladě zazní April Showers.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.