Před 110 roky se narodil jazzman Gil Evans, který inspiroval i slavné české muzikanty
Je tomu právě 110 let, co se v kanadském Torontu narodil slavný jazzman, pianista, aranžér, kapelník a skladatel Gil Evans. S matkou se pak přestěhoval do Kalifornie. Rozhodující zvrat v Evansově životě směrem k jazzu nastal na prahu adolescence, kdy poslouchal nahrávky Louise Armstronga a Duka Ellingtona.
Sám se naučil hrát na piano, skládat i aranžovat. I když už Gil Evans vedl vlastní band ve 30. letech, dobrou reputaci si získal až o deset roků později, kdy aranžoval pro orchestr Claudea Thornhilla. Jeho tehdejší aranžmá jsou dodnes vnímána jako předzvěst zvuku moderních big bandů.
Gil Evans se silně zajímal o evropskou klasiku a etnickou hudbu. V tomto ohledu nejpozoruhodnější výsledky přineslo album Španělských skic, které si prý známý český muzikant Jan Spálený oblíbil natolik, že už je nevrátil jejich původnímu majiteli, dirigentovi a pianistovi Václavu Zahradníkovi, který si potom ztrátu kompenzoval tím, že si zase ponechal jinou desku, na níž se podílel Gil Evans, a jež patřila publicistovi Antonínu Matznerovi.
Čtěte také
Tuto publikovanou úsměvnou historku s českou souvislostí můžeme zarámovat konstatováním, že se slavný kapelník Gil Evans těmto třem a samozřejmě mnoha dalším příznivcům představil se svým orchestrem osobně v 70. letech v pražské Lucerně.
Velmi ceněné byly společné nahrávky Gila Evanse s trumpetistou Milesem Davisem. Ovšem jeho sólovým zřejmě nejpřitažlivějším projektem bylo album odpoutání se od cool jazzu, Out Of The Cool, z počátku 60. let, a my jsme z něj pro vás vyjmuli nádhernou baladu Where Flamingos Fly, Kde létají plameňáci, kterou už předtím Evans aranžoval pro zpěvačku Helen Merrill. Gil Evans skonal v roce 1988 v Mexiku ve věku 75 let.
V pořadu vás také pozveme skrze dvacet let staré nahrávky Swingového orchestru Václava Hlaváče na Den otevřených dveří Českého rozhlasu České Budějovice, ještě se vrátíme k nedávnému jubileu význačného člena orchestru Gustava Broma, trombonisty a autora Mojmíra Bártka a také zahrajeme v jazzovější podobě jednu písničku, kterou zařadil časopis Billboard na přední místo žebříčku songů nejvíce se hodících k pátku třináctého.
Související
-
Altsaxofonista s nádherným tónem Earl Bostic i století od narození kontrabasisty Charlese Minguse
V superlativech se psalo o altsaxofonistovi Earlu Bosticovi, i když ortodoxní jazzoví fandové jeho technicky dokonalou hru úplně nedocenili. Asi kvůli komerčním úspěchům.
-
Světová hvězda „Funny Girl“ Barbra Streisand dokázala, že ošklivé káčátko se může stát ideálem
„Nejsem zpěvačka, ale herečka, která zpívá,“ řekla kdysi megastar filmové a hudební zábavy Barbra Streisand. A jako by v této větě bylo ukryto to, co je na ní fascinující.
-
Dubnové přeháňky, trochu bossa novy, Milord ve smutných souvislostech i swing podle Mikiho Ryvoly
Není vyloučené, že vás zastihla nějaká dubnová přeháňka, a tak možná budete ještě vnímavější k tomu, že jako první skladba ve swingové a jazzové náladě zazní April Showers.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...