Velkopáteční swingové a jazzové rozjímavé zastavení s proslulými baladami i písničkami Josefa Kainara
Jednoho březnového dne roku 1939 přišla třiadvacetiletá Billie Holiday k mikrofonu v jednom newyorském klubu, aby zazpívala svou poslední píseň večera. Na její žádost číšníci přestali obsluhovat a místnost úplně potemněla, vyjma reflektorů na její tváři. A pak svým syrovým a emotivním hlasem tiše zazpívala: „Jižní stromy nesou divné ovoce...“
Billie Holiday písničku dozpívala a reflektor zhasl. Když se světla znovu rozsvítila, jeviště bylo prázdné. Byla pryč. A na její žádost nebyl žádný přídavek. Holiday takto poprvé předvedla skladbu Strange Fruit, kterou s vnitřními bolestmi měla v repertoáru až do své předčasné smrti ve věku 44 let.
Tato píseň bude jednou z velkopáteční swingové a jazzové nálady. Velký pátek jako vyvrcholení pašijového týdne je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži. A proto naše hudební zastavení bude baladické, zklidňující, rozjímavé.
Zazní skladby Round Midnight (pianista Thelonious Monk), Willow Weep For (se zpěvačkou Dakotou Staton) nebo dva songy Josefa Kainara – Mrtvý vrabec s Jiřím Suchým a Černá kára s Evou Olmerovou.
Související
-
Dubnové přeháňky, trochu bossa novy, Milord ve smutných souvislostech i swing podle Mikiho Ryvoly
Není vyloučené, že vás zastihla nějaká dubnová přeháňka, a tak možná budete ještě vnímavější k tomu, že jako první skladba ve swingové a jazzové náladě zazní April Showers.
-
Duben, první duben, vítr z dlouhé chvíle mračna prohání, zpívá Gustav Brom
„Duben, první duben, vítr z dlouhé chvíle mračna prohání, je tak rozmarný jak mladá plavá paní, pro kterou už týden jsem tak nešťastný.“ Ano, je Duben, první duben...
-
S jazzovým kytaristou a Šumavanem Rudym Linkou o ohlížení do minulosti i Arethě Franklin
Na cestě domů, vždycky. Tato skladba (v angličtině On The Way Home, Always) se jmenuje úplně stejně jako autobiografie renomovaného jazzového kytaristy Rudyho Linky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.